YAŞAM KALİTESİ

Uzun bir süreden beri bu köşemde hep ekonomik konular üzerinde durdum. Bugün sizlere İstanbul’daki yaşamım ve yaşam çevremle ilgili olarak yazmayı istiyorum.

İnsanların mutlu olabilmesi, onların yaşadıkları şehirlerde, oturdukları mahallede ve zamanlarının önemli bir kısmını geçirdikleri evlerindeki “YAŞAM KALİTESİ”ne bağlıdır. Yaşam kalitesinin yüksekliği insanların mutlu, huzurlu ve sağlıklı olmasını sağlar.

Modern şehircilik tekniklerine göre planlanmış ve inşa edilmiş yerleşimlerde konut alanları ile ticaret ve işadamları birbirlerinden ayrılmış olup bunların yarattığı gürültüden konutlar korunmuştur. Ayrıca hazırlanan trafik planları ile konut alanlarının trafik gürültüsünden etkilenmemesi sağlanmıştır.

Ülkemizde ise durum tamamen farklıdır. bilhassa iç göç nedeniyle şehirsel gelişmenin kontrol altına alınamadığı büyük şehirlerde konutlar ile ticaret ve işadamları içiçedir. Evlerin bodrumları imalathane, girişleri dükkan olarak kullanılmatadır. Artan motorlu vasıta sayısına yollar yetmediği ve zamanında gerekli yollar inşa edilmediği için konutlara hizmet veren yan yollar -tali yollar- yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum konut bölgelerini gürültülü, kirli ve yaşanamaz bir konuma getirmektedir. Diğer bir ifade ile yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

İşte anlattığım bu durum benim de başıma geldi. 12 yıl kadar önce taşındığım, ismini tabiattan alan sessiz ve huzurlu  “Ihlamur” semti işyerleri ile doldu, yeni yollar açıldı ve trafik gürültüsünden evler yaşanılmaz hale geldi ve yaşam kalitesi çok düştü. Bu nedenle kısa bir müddet önce yaşam kalitesinin daha iyi olduğunu düşündüğüm bir bölgeye taşındık. Burada da uçakların uçuş koridorunun bulunması karşıma çıktı ve bu beni bir parça rahatsız etmesine rağmen yeşilliği ve sakinliği nedeniyle genel olarak mutluyum. Artık sabahları uykumu almış olarak dinç bir vaziyette uyanıyorum.

Görüldüğü gibi çevre sorunları insan yaşamını çok etkilemektedir. Büyük kentlerde yaşam kalitesinin yükseltilmesi  büyük uğraşları gerektirirken, Çorum gibi orta büyüklükteki şehirler bugünden önlemleri aldıı ve uyguladığı takdirde yaşam kalitesini koruyabilir ve hatta geliştirebilir.

Bu noktada geç de olsa Çorum’da “İl Çevre Müdürlüğü”nün açılmasını memnuniyetle karşıladığımı bildirmek istiyorum. Şehrimizin gelişmesi için çalışan sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e bu müdürlüğün önemli hizmet desteği sağlayacağını düşünüyorum.

Bir çevreci olarak Çorum İl Çevre Müdürü sayın Melahat Özoğlu ve mesai arkadaşlarına başarılar diliyorum. Ayrıca bir orumlu ve çevre ile ilgili öğretim üyesi olarak kendilerine destek sağlamaya hazır olduğumu bildiriyorum.

Yarın İstanbul’dan kaçıyorum. Yaşam kalitesi yüksek Bodrum Dörttepe’deki evime gidiyorum, dinleneceğim, yüzeceğim.

İstanbul