AMERİKA’NIN KALBİNDE TERÖR

Amerika’yı ziyaret edenler New York’un ticari bakımdan, Washington’u ise idari bakımdan ülkenin kalbi olduğunu hemen görürler. Diğer bir ifade ile Washington ülkenin (Federal Hükümetin) başkenti iken New York dünyanın ekonomik başkentidir.

Dün beklenmedik bir terör olayı ile karşılaşılan bu iki şehri de 1980 ve 1994 yıllarında ziyaret etmiştim.

New York’a gelen herkes şehrin önemli simgelerinden olan Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerini ve Hürriyet Heykelini muhakkak ziyaret eder. Günde yaklaşık 150 bin kişinin gezdiği Dünya Ticaret Merkezi New York’un iş merkezi olan Manhattan’ın güney kısmında bulunmaktadır. 1973 yılında inşa edilen (çelik yapı) 110 katlı ikiz kuleler 417 metre yükseklikte olup dünyanın 4. yüksek binalarıydı. Binada 500’den fazla şirket bulunurken burada çalışanların sayısı 50 bin civarındadır. Her turist bu binaları gezer ve en üst katında bulunan terastan New York seyir eder. New York ülkemizde İstanbul’un konumundadır.

Washington Federal Hükümetin başşehri olup ülkemizde Ankara’nın konumundadır. Washington’u ziyaret edenler bürokrat ağırlıklı bir şehirde bulunduklarını insanların giyim, kuşam ve tavırlarından hemen farkederler. Şehrin içinden geçen Potomac Nehri 24 bin kişinin çalıştığı Pentagon binasının (ABD Savunma Bakanlığı) bulunduğu bölge ile Beyaz Saray’dan Kongre binasına kadar tüm devlet kuruluşlarının binalarının ve tanınmış müzelerinin bulunduğu bölgeyi birbirinden ayırmaktadır. Ben şehrin Beyaz Saray bölgesini gezmiş, Pentagonu nehrin kenarından izlemiştim.

Dün evde olduğumdan öğleden sonra televizyonu açtığımda gördüklerim karşısında şaşırıp kaldım. Acaba bir kurgu filmi mi seyir ediyordum, yoksa haberleri mi dinliyordum… Bu sahnelerin Hollywood yapımı bir filmin parçaları olmadığını fark ettim. Amerika çok ustaca planlanmış, hazırlanmış ve uygulamaya konmuş korkunç bir terörist saldırı ile karşı karşıyaydı.

Televizyonun başından ayrılmadım. Birinci kule yanarken ikinci uçağın diğer kuleye çarpışını ürperti ile izledim. Kısa bir süre sonra bir başka kaçırılan uçakla beşgen şeklindeki Amerika Savunma Bakanlığı binasının kuvvet komutanlarının bulunduğu güney kanadına çarptığını izledim. Kaçırıldığı ifade edilen diğer dört uçağın hedeflerinin ne olduğu merakla beklenirken, bir uçağın Pennsylvania’nın batısına düştüğü haberi geldi. Sizin de takip ettiğiniz açıklamalar birbirini takip etti.

Dünyayı şaşırtan ve üzen bu terör olayı binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı gibi Amerika gibi bir ülkenin bile terör karşısında ne kadar zor bir duruma düştüğünü televizyonlardan izledi. Bu denli korkunç ve boyutları geniş bir terör olayını bu kadar kısa bir sürede hakikaten dünya bugüne kadar yaşamamıştı. Böylesine bir terör olayı kimler tarafından nerede planlandı? Bu olayın arkasında kimler? hangi devletler var? Ortaya çıkacak neticeler Amerika’nın atacağı adımlar ve misillemesinin boyutlarını belirleyecektir.

Terörden büyük ıztıraplar çeken ülkemizin halkı Amerikan halkının durumunu en iyi değerlendirebilecek bir konumdadır. İnşallah, Amerika’nın başına gelen bu terör olayı dünyanın bu konuya hassasiyetle eğilmesine vesile olur. 15 yıla yakın bir süre Türkiye terör olayları ile boğuşurken, olaylara farklı yaklaşan ve hatta terörü destekleyen komşu ve dost ülkeler bu olaydan gereken dersi çıkarırlar. Beslenen terörün birgün kendilerini de vuracağını da dikkate almalıdırlar.

İki kutuplu dünyanın yıkılması ile tek egemen güç haline gelen Amerika bir noktada dünyanın jandarmalığını üstlenmiş bulunmaktadır. Bu görevi üstlenenlerin dostları olduğu kadar düşmanlarının da olması kaçınılmazdır. Bu terör olayının arkasında Amerika’ya kızan ülke ve grubların olduğu muhakkaktır. Sivil halka bu kadar acı veren hareketleri kimse tasvip edemez.

Amerikan halkına geçmiş olsun.

İstanbul, 12.Eylül.2001