ÇANAKKALE SAVAŞI VE TARİHİ MİLLİ PARK (2)

Çanakkale Savaşları sırasında büyük cesaret göstererek şehit olan birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadası’nda çok sayıda şehitlik vardır. Herbiri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Mortu Koyu’nda, Hisarlık Tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi’dir.

Projesi 1944’de hazırlanan ve yapımına 1954’de başlanan Abide çeşitli yayın organlarının açtığı bağış kampanyalarının büyük desteği ile ancak 1960 yılında tamamlanabilmiştir. Bu büyük eserin yapımına başlanmadan önce bir dergi tarafından sürdürülen kampanyaya ben de ortaöğretimde öğrenci iken katkıda bulunmuştum. Bu nedenle Çanakkale Boğazı’nın en hakim noktasında kurulu, dört büyük sütun üzerine kondurulan görkemli bir kütle ile her taraftan görülen 40 metre yüksekliğindeki Abide’yi gezerken özel bir his içinde dolaştığımı ifade etmeyi istiyorum.

Çanakkale Şehitler Anıtı nasıl Türk’ün yenilmezliğinin bir simgesi ise, üzerine işlenen eserler (Rölyefler) Türk insanının her zorluğu yenebileceğinin ve her şeyi yaratabileceğiin bir kanıtıdır. Aşağıda neyi temsil ettiğini belirttiğim rolyefler kahramanlığımızı temsil etmektedir.

– Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşları

– Yurtta Sulh Cihanta Sulh Figürü

– Topçu Bataryaları

– Nusrat Mayın Gemisi

– Boğaz Girişinde Düşman Gemilerinin Püskürtülmesi

– Kahraman Mehmetçiğin Süngü Hücumu

– Çanakkale Siperlerinde Mehmetçik ile Mustafa Kemal

– Kara Topçu Bataryaları.

Çanakkale Şehitler Abidesi’nin bahçesine girişte “Çanakkale Geçilmez Anıtı” yer almaktadır. Burada yaralı bir Anzak (Avusturalyalı) askeri taşıyan bir Türk askeri görülmektedir. Ayrıca 1971 yılında Anıtın içinde açılan müzede Çanakkale Savaşları sırasında çevrede kalan araç ve gereçler, haritalar, silahlar, krokiler ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Anıtın bahçesinde Türk şehitlerinin mezarları bulunmaktadır. Çorumlu şehitlerin yanında Silistre, Şan, Diyarbakır, Trablusgarb, Girit, Edirne ve vatanın her köşesinden gelmiş şehitler yatmaktadır.

Bunlar arasında Çorumlu şehitlerden bazılarının isimlerini rahmet dileyerek aşağıda veriyorum.

– Albay, Hasan oğlu Mesut

– Asteğmen, İsmail oğlu Kemal

– Er, Bekir oğlu Recep

– Er, Mümin oğlu Hacı

– Er, Salih oğlu Murat (Sungurlu)

– Er, Mehmet oğlu, Hüsrev (Alaca)

– Er, Şaban oğlu Bekir (Bayat)

Kur’an-ı Kerim Bakara Suresi Ayet: 154’de

“Bismillahirrahmanirrahim (Allah) yolunda şehit olanlara “ölüler demeyin, bilakis onlar diridirler” ifadesi yer almaktadır.

Mezarlığın girişinde yazılı Mehmet Akif Ersoy’un şehitler için yazdığı “Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın,

‘Gömelim gel seni tarihe’ desem sığmazsın,

Tüllenen mağribi akşamları sarsam yarana,

Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.”

satırları ile son vermeyi istiyorum.

İstanbul