ÇANAKKALE SAVAŞI VE TARİHİ MİLLİ PARK (3)

Tarihi Milli Park alanın yalnız Türk şehit anıtları yer almamakta bunların yanında “Anzac” Anıtı ve Mezarlığı, İngiliz Anıtı, Twelve Trees Copse Mezarlığı, Fransız Anıtı ve Mezarlığı, Avustralya Anıtı ve Mezarlığı ile birçok benzeri yer bulunmaktadır. Buralarda ihtilaf devletleri 284.000 askerini kaybetmiştir. Bu askerlerin aileleri ve ülkeleri her yıl Çanakkale’ye gelerek onları anmaktadrırlar. Kabatepe’deki Müzeyi gezerken rehberlerini dinleyen ve gençlerden oluşan kalabalık Avustralyalı bir grubu gördük.

Çanakkale Savaşları’nın büyük komutanı Atatürk, bir gün Çanakkale’ye giden bakanlardan birine:

“Orada Mehmetçik anıtının başında şehitleri anacaksın. Siz olmasaydınız, siz göğüslerinizi çelik kalelere siper etmeseydiniz, Boğaz elden gider, İstanbul elden giderdi, diyeceksin.”

ve devam eder.

“Çanakkale’de yalnız bizim şehitlerimiz yok. Bu topraklar üzerinde kanlarını döken insanları da, o kahraman düşman savaşçılarını da saygı ile anacaksın.”

Bakanın ricası üzerine, Atatürk söylenecek sözleri şöyle dikte etmişti;

“Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar!

Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz.

Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız.

Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar gözyaşlarınızı siliniz.

Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler; onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” (1933)

Topraklarımızda ölen yabancı askerlerle ilgili bu satırlar büyük devlet adamımız Atatürk’ün insancıllığını (hümanistliğini) çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunlara altın sözler denmez mi?

1940 yılında Avustralya Genel Valisi Lord Casey ise aşağıdaki satırları ile benzer şekilde Mehmetçiği övmüştür;

“Biz Çanakkale Yarımadası’ndan Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek, kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük taktir ve hayranlıkla ayrıldık.

Bütün Avustralyalı’lar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever onun mertliği, vatan sevgisi, siperdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti, bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi, insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla.”

Müttefiğimiz Almanya’nın 1. Cihan Harbi’nde Türkiye’de bulunan ve Beşinci Osmanlı Ordusu Kumandanlığını Mareşal Liman ve Sanders “Mehmetçiği” aşağıda verildiği şekilde değerlendirmiştir;

“Bir asker için mutluluk denen bir şey varsa Türk’lerde omuz omuza savaşmaktır diyebilirim. Fakir insanlardı; buğday kırığından yapılmış çorba en önemli yemekleriydi; sağlıksız su içerlerdi; çamur barınaklarda yatarlardı; fakat en modern silah ve araçlarla donanmış düşmanlarına karşı aslanlar gibi savaşırlardı… Bu insanların kalplerinde sadece ve sadece ulvi bir vatan sevgisi vardır. Ölüme onlar kadar gülümseyerek giden bir millet ferdi daha görmedim.”

İstanbul