ORGENERAL AHMET ÇÖREKÇİ’NİN KONFERANSI (3)

Değerli hemşehrimiz Çörekçi’nin ÇEKVA’da verdiği “Dünyamızda Değişen Dengeler ve Türkiye” konulu konferansta anlattıklarının son bölümünü aşağıda sizlere aktarıyorum;

* ABD ile stratejik dostluk içindeyiz. Bölgesel çıkarları ile politikamız çakışmaktadır. PKK’da dünya bizi vururken ABD desteklemiştir. ABD ekonomik krizde bizi desteklemiştir. Rusya’ya 40 milyar dolar katkıda bulunurken bize 18 milyar gibi yüksek bir katkı sağlamıştır. ABD bizim AB’ye girmemizi desteklemektedir.

* Rusya ile ilişkilerimiz çok iyidir. Aramızda 15 milyar dolar kadar bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Dünyadaki tek kutupluluk değişebilir. Belki yeniden Rusya bir kutup olabilir.

* ABD Afganistan’a Taliban ve Ladin için girmemiştir. Orası önemli bir enerji kaynağıdır. Onun için oraya girmiştir.

* Afganistan’da çözümsüzlük var. Bush bu mücadelenin 10 yıl sürebileceğini ifade etmiştir. Siyasi hedef nedir? Gizli hedef nedir? Taliban mı, Ladin mi bilinmiyor.

* Irak savaşı ile Afganistan savaşı arasında büyük bir fark var. ABD halkının refahı için savaşır. Petrol hayatidir. Irak susturulmuştur.

* Kıbrıs’da AB’ye girmek için taviz vermeye taraftar değiliz. Girmemiz gerekirse girelim. AB, Türkiye ile Kıbrıs Rum kesimi arasında tartacaktır. ABD, Birleşmiş Milletler kuruluşu çerçevesinde çözülmesini istemektedir. Denktaş BM’ye gidecektir. Kıbrıs’ı ikinci bir Girit yapamayız.

* Suidi Arabistan islami yaymak için 10 milyar dolar harcamaktadır. (Çeçenistan, Bosna, Afganistan gibi) Vahabizmin dünyada yayılmasnı istiyorlar. Kral ailesi ve 500 zengin destekliyor.

* Almanya’nın Kazakistan’dan Berlin’e kadar insanları yaşamaktadır. Kendine göre siyasi hesapları vardır. Genişlemeyi istemektedir. Slovenya ve Hırvatistan’a destek vermiştir. Böylece Adriyatik’e inmiştir.

* Terör ülkemizde 30 bin kişinin kaybına neden olmuştur. Dünyaya terörün önemi duyurulmuştur. Afganistan’da ben yokum diyebilir misin? Afganistan’a gitmezsen, yarın Irak harekatı başlarsa Irak’ın bütünlüğünü koruyalım dediğinde kim seni dinler? Gidenler eğitim verecekler.

* Askeri konularda ABD’de dahil, birçok ülke bize yardımcı olmuyor. İsrail bize en çok yardım ediyor. İsrail ve Filistin barışını istiyoruz.

Sayın Çörekçi “Güçlü bir demokrasi, ekonomi ve savunma Türkiye’ye güç verecektir cümlesi ile konuşmasını neticelendirdi. Toplantıya katılanların alkışları uzun bir süre bitmedi. Katılanlar hem konferanstan hem de sayın Çörekçi’nin yakınlığından memnun kalmışlardı.

Toplantıyı takiben verilen çay’a katılan ve uzun süre kalan hemşehrimiz Ahmet Çörekçi kendisine sorulan soruları da cevaplandırdı.

ÇEKVA olarak değerli hemşehrimiz Çörekçi’ye teşekkür ediyoruz.

İstanbul