KADİR GECESİ VE YARDIMSEVERLİK

Bu gece “Kadir Gecesi” biz müslümanlar için en kutsal gecedir. Kadir Gecesi, Kuran’ın indirilmeye başladığı gecedir. Bilindiği gibi bu gece ile ilgili olan Kuran’ın doksan yedinci suresi “El-Kadr” suresinde;

“Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır

O gece Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail) her iş için iner dururlar

O gece esenlikler doludur

Ta fecrin doğuşuna kadar.”

buyurulmaktadır. Ellerimizi açıp tanrıya dua edeceğimiz bu Kadir Gecesi’nin hepimiz için mübarek ve hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Hepimiz için mübarek olan bu günün, benim özel yaşantımda da önemli bir yeri var. Rahmetli annem Ayşe Kadriye, rahmetli eşim Kadriye ve oğlum Hüseyin Kadri bu mübarek günde doğdukları için böyle güzel bir ismi taşıma şansına sahip oldular.

Böyle kutsal bir geceyi sıcak yuvalarında zengin sofralarında aileleri ile birlikte kutlayabilen mutlu insanlar olduğu gibi soğuk bir ortamda açlık içinde kutlayanlar da var. Böyle bir günde inananlara düşen fakirlere destek olmak onların mutluluğuna katkıda bulunmaktır.

Yüce dinimiz Ramazan ayı içinde vereceğimiz fitre ve zekatlarımızla öncelikle fakirlere, borçlulara, maddi durumu iyi olmayan öğrenciye, çaresiz durumda olan akrabalara destek olmamızı ve bu din kardeşlerimizi sevindirmemizi emretmektedir.

Çorum Müftüsü Dursun Kaplan’ın bu gazetede çıkan “Cömertler Cennete, Cimriler Cehenneme” başlıklı yazısında sevgili peygamberimizin bir hadislerinde; “Cömert Allah’a ve insanlara ve cennete yakın, cehenneme uzaktır. Cimri ise Allah’a insanlara ve cennete uzak, cehenneme yakındır” buyurulduğunu ortaya koyduktan sonra Yüce Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de “Siz sevdiğiniz mallardan Allah yolunda sarf etmedikçe gerçek iyiliğe erişemezsiniz. Her ne verirseniz Allah onu bilir” buyurduğunu belirtmektedir.

Evet! Her ne verirseniz Allah onu bilir. İnananlar olarak öbür dünyayı da unutmayalım. Yaptığımız hayır ve hasenat ile ahiret saadetine kavuşabilmek için adımlar atalım.

İsmet Çenesiz kardeşimin “Eğitim ve Meslek Seçimi” başlıklı yazısında “Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ‘oku’ (Alak suresi Ayet 1) diye başlıyor. Bunun manası bugünkü anlamıyla eğitimdir.” diye belirttiği hususun üzerinde durmayı istiyorum.

Bugün binlerce genç imkansızlıklar içinde okumakta ve eğitimini sürdürmektedir. Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) Başkanı olarak kuruluşumuza burs almak üzere başvuran öğrencilerin hepsinin sıkıntılı durumlarına çözüm bulamamaktan, onlara destek verememekten dolayı çok üzgünüz. Onların bazıları parasızlık nedeniyle eğitimlerini sürdüremiyorlar.

Değerli hemşehrilerimiz gelin ÇEKVA’ya destek olun, vereceğiniz fitre ve zekatınızla bir genci de siz okutun.

Okumuş ve iyi eğitim görmüş gençler bizim geleceğimiz ve ümidimizdir. Onlar Türkiye’ye ve Çorum’a hizmet edecekler ülkemizin ve şehrimizin gelişmesini sağlayacaklardır.

Kadir Gece’niz kutlu olsun. Allah hayırlarınızı kabul etsin.

Not: Hayırlarınızı (bağışlarınızı) ÇEKVA’nın Kültür Sitesi Kat: 2 No: 119’daki Bağlantı Bürosuna makbuz karşılığı verebilirsiniz.

(Yetkili Ahmet Güngör, Tel: 0.364. 213 32 69 – 225 41 98 – 225 00 15)

İstanbul