ÇANAKKALE SEYAHATİ

Vali Acun’un açıklaması

Sizlere sunduğum yazılardan ikisinin devamını getiremediğim için üzgünüm. Bunlardan birisini bugün tamamlıyorum, diğeri ise Romanya gezimle ilgili olanıdır. İnşallah yakın bir zamanda onu da yazacağım.

Geçen sene Eylül ayında Çanakkale’de yapılan “Marmara Denizi Koruma” toplantısına katılmıştım. Bu toplantıya Marmara Havzasında yer alan sekiz ilimizin valileri de katılmıştı.

Bu valilerden Balıkesir Valisi olan Utku Acun’u bakanlığım döneminde Adıyaman’da vali olduğu için yakinen tanıyorum. Daha sonra Hatay ve Kütahya valilikleri de yapan sayın Acun toplantıya katılan valilerin ağabeyleri konumunda olduğu gibi uzun süreden beri valilik yapanı da idi.

Toplantının kapanış yemeği Çanakkale’de bulunan Akçansa Çimento Fabrikası’nda tertiplenmişti. Çanakkale Valisi Süleyman ve arkadaşları ile fabrika yetkilileri bu akşamın neşeli ve eğlenceli geçmesi için tüm gayretlerini esirgememişlerdi. Müzik, folklör ve yöresel özelliklerin sunulduğu bu gecede söylenen bir şarkıdan ve sanatçının ayrılmasından sonra Balıkesir Valisi Utku Acun mikrofonu istedi ve aşağıda sunduğum ve insanı etkileyen açıklamayı yaptı;

Ne zaman,

Burası Muştur

Yolu yokuştur

Giden gelmiyor

Acep ne iştir.

Şarkısının mısralarını duysak içimize bir hüzün çöker.

Boğazımıza bir şeyler düğümlenir, efkârlanırız.

Oysa bu şarkının çok değişik bir öyküsünü dinledim emin dillerden.

Yemen’de Aden sahil kentinden öte tepelerde MUŞ diye bir şehir varmış.

Bu kent tarihte SABA MELİKESİ BELKIS diye ünlenmiş güzeller güzeli bir hanımın doğup büyüdüğü yermiş. Bu kentin kızları Saba Melikesi gibi güzel olurlarmış.

Anadolu’dan Yemen’e askerlik için giden yiğitlerin bu kente yolu düştüğünde güzelleri görünce çarpılır, gönüllerini kaptırır, çoğu memleketlerine dönmeyi unuturlarmış.

Hadi bakalım nasıl efkârlanacaksınız görelim! Şimdi!

Bilmem öyküyü beğendiniz mi?

İstanbul