ÇORUM YÜZME HAVUZUNUN HAZİN SONU

Uzun bir süreden beri, Çorum Milletvekili ve Bütçe Plan Komisyonu üyesi olan Adnan Türkoğlu’nun büyük gayreti neticesinde 1994 yılında ihale edilen Çorum Kapalı Yüzme Havuzunun durumu ile, yakinen ilgilenmekteyim.

Bu konu ile ilgili olarak bugüne kadar köşemde 4 yazı yazmıştım. Bunların belirli kısımlarını kısaca özetlemeyi istiyorum;

1- YÜZME BİLMEYEN ÇORUMLU (25.8.1998)

“ 1954’lü yıllarda, Çorum’da gençliğin hemen büyük bir kısmı yüzmeyi bilmezdi.

Okuldaki arkadaşlarımın ‘Çatal Havuz’a gittiklerini ve orada yüzdüklerini duyardım.

Nedense ailem oraya gitmeme müsade etmediğinden, Liseyi bitirip Almanya’ya tahsil için gittiğimde yüzmeyi bilmiyordum.

1963 yılında Hannover’de yüzme ve dalmayı öğrendiğim üç ay içinde ayrıca ‘cankurtaran sertifikası’ aldım.”

Bu yazımın sonunda şu satırlar yer alıyordu:

“Yıllarca önce Çorum’da inşaatı başlatılan kapalı yüzme havuzu inşaatı bitti mi? Sahillere gidemeyen Çorumlu gençler bugün yüzme imkanına sahipler mi?

Yetkililerin cevabı olumsuz ise onlar adına üzgünüm.”

*   *   *

2- YÜZME BİLMEYEN ÇORUMLU’NUN YÜZME BİLEN ÇORUMLU’DAN RİCASI (12.9.1998)

Çorum Haber Gazetesi’nde “Yüzme Bilen Çorumlu” başlıklı yazıda,

“Erzincan Milletvekili Naci Terzi, havuzda boğulma tehlikesi geçirince, Çorum Milletvekili Mehmet Aykaç tarafından kurtarılmış.”

haberine okuyunca Milletvekilimiz sayın Aykaç’a aşağıdaki şekilde seslenmiştim;

“Binlerce Çorumlu’nun yüzme bilmediği günümüzde, Çorum Barajı’na veya Kızılırmak Nehri’ne serinlemek için girdiklerinde onları kurtarmaya ne sizin beceriniz, ne de benim cankurtaranlığım yeter…

Şanslı, yüzmeyi bilen bir Çorumlu ve şehrimizin Milletvekili olarak lütfen, bugüne kadar bitirilemeyen yüzme havuzunun bitirilmesi için girişimlerde bulunun.

Bunu yaptığınız ve ödeneği sağladığınız taktirde ileride binlerce yüzme bilen Çorumlu da, sizin gibi nice canları kurtaracak, şehrimizi tanıtacaktır.

Sayın Aykaç, olumlu haberinizi bekliyorum.”

*   *   *

3- TATİL VE AVRUPA YÜZME ŞAMPİYONASI (27.7.1999)

“Değerli hemşehrilerim, tüm Avrupa ülkelerinin katıldığı bir yarışmada Almanlar, Ruslar birinciliği alırken, neden bizim yüzücüler hep sonuncu oluyor?

Bu soruyu kendimize ve yetkililerimize sormamız gerekir.

Tesis yokluğu ve futbol dışında hiçbir spora önem vermememiz önemli nedenlerden bazılarıdır.

Bir yıl önce yazdığım bir yazıda Çorumlu gençlerin yüzme sporu imkanlarına kavuşabilmesi için ‘Kapalı Yüzme Havuzu’nun bir an önce bitirilmesi gerektiğini bildirmiştim.

Sayın Bakanım, sayın Valim, sayın Milletvekillerim, sayın Belediye Başkanım ve tüm Çorumlular elele verelim ve bu tesisi bitirelim. Gençleri yüzen bir nesil yaratalım.

*   *   *

4- SİDNEY OLİMPİYATI – HAVUZDA REKOR (20.9.2000)

“Eğer Olimpiyatlarda ve genelde spor müsabakalarında başarılı olmak istiyorsak, öncelikle o sporun yapılacağı tesislere sahip olmamız ve gençleri mümkün olduğu kadar erken yaşta spor yapmaya teşvik etmemiz gerekir.

Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin İstanbul’da bu Cumartesi akşamı tertip ettiği toplantıda Milletvekilimiz sayın Melek Denli’ye ‘Çorum Yüzme Havuzu’nun durumunu geniş bir şekilde anlattım ve kendisinin desteğini istedim.

Böyle bir inşaatın varlı-

ğından ve yıllardan beri inşaatın durduğundan haberi olmadığını, kesinlikle ilgileneceğini ve sayın Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve diğer yetkililerle görüşeceğini söyledi.

İnşallah yaptığı girişimler inşaatın başlamasına ve hızla bitirilmesine imkan sağlar. İşte o zaman ismi ‘Çorum Spor Tarihi’ne altın harflerle yazılır.

*   *   *

Son yazıma “Şu anda gözlerimi kapıyorum, yüzme havuzumuzun bitirildiğini ve Çorumlu bir gencin 2008 Olimpiyat Oyunları’nda yüzmede altın madalya aldığını tahayyül ediyorum.” şeklinde son vermiştim.

Müteahhit firmanın tasfiye kararı alması ile inşaatın tamamının durduğu bir ortamda 2002 bütçesine konan 1 milyar lira ile birşey yapılamayacağı görülmektedir.

Bu nedenle benim arzuladığım gibi 2008 Olimpiyatlarında Çorumlu bir gencin yüzmede altın madalya alması imkansız.

*   *   *

Sayın Valim, siz ağırlığınızı koyduğunuz taktirde Ankara’da bakanlarımız ve milletvekillerimiz gereken ilgiyi göstereceklerdir. işte o zaman Çorum’da kalıcı bir eseriniz daha olur. Çorumlu gençler sizi her zaman taktirle hatırlayacak ve anacaklardır.

İstanbul