SIKINTILI BAYRAM

Bayram öncesi olmasına rağmen, çarşı-pazarda büyük bir hareketlilik göze çarpıyor. Ülkenin içinde bulunduğu durumda, insanlar günlük yaşamlarını sürdürmeye gayret ediyorlar. Halkımızın büyük bir çoğunluğunun Bayramı düşünecek hali kalmadı…

Son bir yıl içinde, ülkemiz bırakın gelişmeyi, küçüldü… Küçülme yüzde 10 civarında… Piyasa çok durgun… Hiçbir şey satılmıyor… Milletin alacak gücü kalmadı…

Son bir yıl içinde kapanan işyerleri nedeniyle işsizler ordusuna 1.5 milyon insan daha katıldı. Üniversite mezunlarının büyük bir çoğunluğu işlerini kaybetti, yeni mezunlar ise hiç iş bulamıyor. Her gün bir kaçı destek olabilir miyim diye beni ziyaret ediyor. Bir şey yapamamanın ezikliği içindeyim.

Üniversitede okuyan gençler de büyük bir maddi sıkıntı içindeler. Çorum Eğtim ve Kültür Vakfı burslarını vereceğimiz genç hemşehrilerimizi Kasım ayında belirlememize rağmen, her gün birkaç tanesi bir imkan sağlanabilir mi diye ÇEKVA’ya başvuruyorlar.

Yoğun gayretlerimize rağmen başvuranların büyük bir çoğunluğuna destek olamamanın üzüntüsü içindeyiz. Herşeye rağmen; Çorum’da yaşayan Çorumlu hemşehrilerimizden hemen hemen hiçbir destek almamasına rağmen ÇEKVA kendisinin verdiği ve belediyelerden sağladığı burslarla bu sene 117 öğrenciye destek sağlıyarak rekor kırmıştır. 98 öğrenciye vakfımız, 10 öğrenciye Bağcılar Belediyesi, 5 öğrenciye Kadıköy Belediyesi ve 4 öğrenciye Çorum Belediyesi burs vermektedir. Belediyelere teşekkür borçluyuz. Ayrıca Çorum’da açtığı kursla 25 fakir öğrenciyi de Fen Liselerine hazırlamaktadır.

Kurban Bayramına yaklaştığımız şu günlerde imkanı olan hemşehrilerimden ricam, sıkıntı içinde olanlara yardım etmeleridir. Mümkünse Vakfımız kanalıyla yoksa doğrudan doğruya okumak isteyen gençlere destek olsunlar ve hayır etsinler.

Halkımızın sıkıntısını hissederek ve bu sıkıntıyı paylaşarak, herşeye rağmen Kurban Bayramınızı en iyi dileklerimle kutluyorum.

İstanbul