ANA DİYARINDA, BABA DİYARINDA

Geçen hafta üç gün ana diyarında, Çorum’da, iki gün de babamın diyarı Samsun’da geçirdim. Her iki ilimizde de karşılaştığım ilgi ve hissettiğim sevgi beni çok memnun etti. Bu sayede moral toplayarak dün İstanbul’da döndüm.

ÇORUM’DA

Şehrimizde geçirdiğim günlerin önemli başlıkları, basında geniş bir şekilde yer almasına rağmen, kısaca tekrar özetlemeyi istiyorum;

* Mezun olduğum (1956 yılında) Çorum Lisesi’nde konferans verdim.

* Çorum Belediye Başkanları sergisinin açılışına katıldım.

* Şehitler anıtına çam fidanı diktim.

* Başkanı bulunduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Çorum Merkezi’nde bugüne kadar yürütülen diğer faaliyetlere ilaveten başlatılan “Bilgisayar Kursu”nun açılışına katıldım.

* ÇEKVA’da yürütülen “Sanat Dostları Toplantısı”na katıldım.

* Şeker Fabrikasının karşısında bulunan ÇEKVA Ormanına “Ağaç Dikme Şöleni”nde fidan diktim.

* ÇEKVA İzmir Şubesinin temsilcilerinin Çorum’daki temaslarının bir kısmına katıldım.

Her dakikası dolu dolu geçen üç günümde tüm yaşadıklarım, beni olumlu etkiledi ve haz verdi. Ama bunlardan ikisini sizlerle paylaşmayı istiyorum;

* Kırkbeş yıl önce bitirdiğim lisenin koridorlarında dolaşmanın ve kendimi ağabeyleri hissettiğim genç öğrencilere konferans vermem beni çok duygulandırdı.

* Vakfımızın “Fen Liseleri Kursu” öğrencileri ile birlikte ÇEKVA Ormanına ağaç dikiminden sonra yaptığımız piknikten büyük zevk aldım. Onların annelerinin sevgi ile hazırladıkları kumanyalarından ve bilhassa çok sevdiğim zeytinyağlı yaprak sarmasından tatmak imkanını buldum. Her biri ile tek tek konuştum. Ailelerinin ne kadar zor durumda olduklarını öğrendim. Kendilerinin ÇEKVA kursuna katılmaktan dolayı ne kadar emnun olduklarını gördüm. İnşallah onlar da, bu kurslara katılan ve çok başarılı olan ağabeyleri gibi parlak öğrenciler olacaklar.

Çorum programının başarılı geçmesini sağlayan Vali Yardımcımız Ahmet Soley’e, Vakfımız üyesi İsmet Çenesiz’e, Çorum Atatürk Lisesi Müdürü ve Vakfımız Çorum Temsilcimiz Ahmet Güngör’e ve Çorum Çevre Derneği Başkanı Rüstem Eren’e sizlerin huzurunda teşekkür etmeyi istiyorum.

Bilgisayar kursu açılış törenine katılımları ile bize güç veren sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e, Belediye Başkan Vekili Davut Güney’e, Milli Eğitim Müdürü Aziz Yavaş’a, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Satılmış Basan’a, İl Çevre Müdürü Melahat Özoğlu’na, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yolyapar’a, Tema Vakfı Temsilcisi Abdulkadir Ozulu ile isimlerini tek tek hatırlayamadığım tüm dostlarımıza ve yakın ilgilerini esirgemeyen yazılı ve sözlü basının temsilcilerine teşekkür ediyorum.

SAMSUN’DA

Samsun’a, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin tertiplediği, yirmi üniversite “Çevre Kulübü”nün katıldığı “Çevre Eğitimi Projesi” kapsamında “Yüzeysel Suların Kirlenmesi, Arıtım İhtiyacı ve Kızılırmak Özeli” başlıklı konferansı vermek üzere geldim.

Yarın Samsun’da geçirdiğim günlerle ilgili bilgi aktaracağım.

Tüm hemşehrilerime gösterdikleri yakınlık ve sevgi için teşekkür ediyorum.

İstanbul