İKİNCİ ENDÜSTRİ

İstanbul’da Çorum’un da temsil edildiği “İstanbul İtte Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 2002” ile ilgili konuları sizlere duyurmuştum.

Bugün “Bacasız Sanayi” diye tanımlanan “Turizm” ile ilgili genel bilgiler vererek, Çorum için bu konudaki düşüncelerimi ortaya koyacağım.

* Turizm önümüzdeki 20 yıl içinde dünyanın en büyük ikinci endüstrisi haline gelecek.

* Dünyada yükselişe geçen Türkiye turizmi 2001 yılını da rakamsal olarak yükselişle tamamladı. 2001 yılında turist sayısını yüzde 11 dolayında artıran ülkemiz, 11 milyon 600 bin turiste ulaşırken, yaklaşık 8 milyar dolar gelir elde etti.

* 1995 yılından bu yana yüzde 22 oranında artış gösteren uluslararası turist trafiği, 2010 yılına kadar yüzde 46 oranında artarak 1 milyara ulaşacak.

* Avrupa kıtas ıdünyanın en çok turist çeken bölgesi olmaya devam edecek ve 2010 yılından uluslararası seyahat trafiğinin yüzde 45’i Avrupa kıtasına yönelecek.

* Türkiye’nin dünya pazarındaki payı yüzde 5.5 oranında büyümeye devam edecek. Doğu Akdeniz’de kaliteli alt ve üst yapısı ile Türkiye bir numaralı seyahat ülkesi olarak görülüyor. 2000 yılında yabancı ziyaretçi sayısında yaşanan yüzde 40 ve 2001 yılında da yüzde 11’lik artışlar bu iddiaları kanıtlıyor.

* Türkiye’nin iç turizmi de hızla gelişmektedir. 2001 yılında Türkiye’nin Turizm Bakanlığı belgeli 350 bin yatak kapasitesinin (Belediye belgeli tesisler ve pansiyonlar hariç) yüzde 15’e yakınını 8 milyon Türk vatandaşı doldurdu ve bu tesislerde 16.5 milyon geceleme yaptı.

Bu ümit vaad eden rakamlardan da görüldüğü gibi önümüzdeki yıllarda iç ve dış turizm ülkemizin kalkınmasında önemli bir motor görevi görecektir. Kurban Bayramını geçirdiğim Antalya’nın, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıyı hissetmemesinin ana nedeni turizmin şehrin ve yörenin ekonomisinde önemli payıdır. Yurt dışı seyahati yaptığım Tunus’da da aynı durumu tesbit etmiştim. 1996 yılında gittiğim bu ülkenin nüfusu 7 milyon iken ülkeye gelen yabancı turist sayısı 10 milyon civarındaydı ve halkının büyük bir çoğunluğu (yüzde 60’ı) geçimini turizmden sağlıyordu.

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün belirttiği gibi;

* “Çorum ili Anadolu kütür mozayiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir. Doğu-Batı arasında kültürel etkileşim açısından bir köprü görevi gören Orta Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır.”

* “Çorum’da organize devlet kuran Hititlerin Anadolu’da ilk kez başkenti Hattuşa’dır. Hattuşa Anadolu’nun kalbinde, UNESCO tarafından dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 7 değerden biridir.”

* “En son arkeoloji literatürüne giren ve turizme açılmaya aday ören yerlerimizden biri de Ortaköy ilçemizde Şapinuva ören yeridir.”

* “Yine her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait camii, köprü ve kaleler Çorum’un her yanını süslemektedir.”

* “Günümüzde de külterel, sanatsal ve çevreye gösterdiği duyarlılıkla da ulusal ilgi odağı olmuştur.”

Evet değerli hemşehrilerim, bu yazımla hepinize seslenmeyi istedim. Gelin elele verelim ve Çorum’u turizm bakımından kalkındıralım, binlerce turist çekelim. İkinci endüstri olarak tanımlanan turizmden Çorum’a gelir sağlayalım.

İstanbul