KADERE BAK!

Bizlerin dünyaya gelişimiz ve dünyadan ayrılışımız yüce tanrının kararına bağlıdır. Onun kararlarına itiraz ve bu kararları tartışmak inanan bizlerin, hiçbir zaman düşünmediğimiz hususlardır.

Diğer taraftan benim yazımın başlığında kullandığım “kadere bak” sözünü de sık sık kullanırız. Benim de bu başlığı kullanmama saygıdeğer, güzel insan baldızım Meral Seydim’in bir trafik kazasında beklenmedik kaybı neden oldu.

Bundan beş yıl kadar önce eşi Kemal Seydim’i Çorum’da bir trafik kazasında kaybeden ve bu ani kaybı hiçbir zaman unutamayan ve sık sık “Bu şekilde ölümlerin çok acı ve üzücü” olduğunu belirten baldızım Meral’in de kaderinde benzer bir ölüm varmış! Ne yapalım, tanrım böyle istemiş!

Kendisinin bu beklenmedik kaybı biz yakınlarını çok şaşırttı ve üzdü. Tanrıdan duamız saygıdeğer bu güzel insana en yüce katında sevgili kulu olarak yer vermesidir.

Cenaze namazında sorulduğunda cevaplandırdığımız gibi kendisinin tanrıya inanan, hayır seven, iyi bir insan olduğunu burada bir defa daha ifade etmeyi isterim. Yıllardan beri evinin kapısı, hayır kapısı olarak bilinen Meral Seydim, İstanbul’da kurulu bulunan Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’na (ÇEKVA) da devamlı destek sağlamış ve öğrencilere burs vererek hayırlı hizmette bulunmuştur. Vakıf olarak bu katkılarını unutmayacağız. Evlatlarının anneleri adına yanımızda olacaklarından emenimiz.

Damat olarak girdiğim Seydim ailesinin birliğini, beraberliğini ve toplumdaki etkinliğini rahmetli kayınvalidem Şehriye hanım ve onun 1975 yılında ölümünden beri baldızım Meral’in sağladığını gözlemledim. Onun bu ani ayrılışı ile büyük bir boşluk doğabileceğini düşünmeme rağmen, ailenin sahip olduğu niteliklerle buna fırsat vermeyeceklerini de tahmin ediyorum. Eminim ki artık o öbür dünyada bulunanları bir araya getirecek ve orada odak olma görevini üstlenecektir.

Artık onun gülen yüzünü, içten Ahmet diye seslenişini, karşılaştığımızda candan kucaklayışını göremeyeceğim. Ama onun bıraktığı güzel izleri ve hatıraları hep hatırlayacağım.

Sevgili baldızıma tanrıdan bir defa daha rahmet dilerken, geride kalan evlatlarına, kardeşlerine, akrabalarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

Aynı kazada yaralanan yiğenimiz Rıza’ya da geçmiş olsun diyor, bir an önce sıhhatine kavuşmasını temenni ediyorum. Onu koruduğu için tanrıma dua ediyorum.

İstanbul