ANA DİYARINDAN, BABA DİYARINDAN (3) (KUŞ ÖZLEMİ VE BAHRİ)

Çorum ve Samsun’a yaptığım gezi ve izlenimlerimle ilgili yazıma bugün devam etmeyi istiyorum.

Üniversitelerin “Çevre Klübü” üyelerinin Kızılırmak Delta’sında yaptıkları inceleme ve etüd gezisine ben de katıldım.

Bafra gölleri olarak isimlendirilen “Cernek Gölü” yanına geldiğimizde 19 Mayıs Üniversitesinden kuş gözlemi yapan bir grupla karşılaştık. Grubun başındaki araştırma görevlisi kurulu bulunan dürbüne bakarak yanındaki yardımcısına gördüğü kuşun ismini, sayısını söylüyor.

Benimle birlikte gelen öğrenciler kuş gözlemi hakkında soru sordular ve bu çalışmalar için nelerin lazım olduğu hakkında bilgi edinmek istediler. Kuş gözlemi yapmak için öncelike bir dürbün, kuşlarla ilgili bir kitabın vey bir not defterinin gerekli olduğunu belirten genç bilim adamı, Türkiye gibi kuş türlerince zengin ve kuş göçleri açısından önem taşıyan bir ülkede, kuş gözlemciliğine duyulan ilginin gecikmiş olduğunu da dikkat çekti.

Öğrenciler gibi ben de kuş gözlemi yapmayı istedim. Bu benim için bir ilk idi. Arıştırma görevlisi dürbünü ayarladı ve “şu anda Bahri’yi görebilirsiniz” dedi. Ben Bahri denince şaşırmıştım. Dürbünden baktığımda gölde yüzen ördek türü güzel bir canlıyı gördüm.

Bahri’nin ne olduğunu sorduğumda, toplantıyı tertipleyen Mehmet, “Türkiye ve Avrupa’nın Kuşları” isimli Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından yayınlanan kitabı bana uzattı.

Kitabın 26. sahifesinde yer alan Batağanlar (Padici-Pedidae) hakkında bilgi verilmekte idi. Batağanların, orta ya da küçük boylu su kuşları olduğu ve tatlı iç sularda yaşadıkları belirtilmekteydi.

Bahri (Podiceps cristatus) ise Batağanların büyük türlerinden olup boyu 46-51 cm arasında değişmektedir. Üreme giysisinde siyah tepesiin iki yanında kaldırılabilen kulak tüyleri ve kızıl boyunluğuyla hemen tanınabilmektedir. Gagası pembedir. Yüzerken boynunu çoğunlukta dik tutar. Havlamaya ve gaklamaya benzeyen, figanlı ve çıkmalı seslerden oluşan geniş bir repertuarı vardır.

Kuş seslerini denlediğimiz Kızılırmak gezisinden sonra öğrencilerle birlikte 19 Mayıs Üniversitesi Konser Salonunda değerli sanatçı Yıldız İbrahimova’nın caz konseri bizim için başka ses cümbüşü ve coşku kaynağı oldu.

Değerli okuyucularım, belki kuşlar sizin de benim gibi renkli tüyleri, güzel ötüşleri, uçma özellikleri ve kıtalararası göçleri ile dikkatinizi çekmiştir. Kuşlar açısından Avrupa’nın en zengin olkesi olan Türkiye’de yetişen evlatlarımızı kuşları seven, onları tanıyan doğaseverler olarak yetiştirmeye ne dersiniz?

İstanbul