ATINI VE EŞEĞİNİ ÇALDIRAN TURİST!

Bundan yaklaşık bir, iki ay önce basında yer alan aşağıdaki haberi okuyunca çok etkilendim ve ülkem adına üzüldüm. Ayrıca 1969 yılında aynı bölgeye yaptığım seyahatte yaşadığım benzer olayı hatırlıdım.

Gelin, ilk önce haberi birlikte okuyalım,

“ Kuzey İrlanda’dan beş ay önce iki atı ve bir eşeğiyle dünya turuna çıkan Roberts Denby, Kars’ta eşeğini, Ardahanda da atlarından birini çaldırınca Türklere sinirlendi. Kars’ta mola verdiği sırada kaybettiği eşeğinin bulunması için güvenlik kuvvetlerine baş vuran Denby, sonuç alamayınca iki atıyla yola devam etti. Ancak aksilikler Denby’ nin peşini bırakmadı. Ardahan’da mola verip çadır kuran Denby’nin bu kezde beyaz atı kayboldu.”

Evet, İrlandalı Denby tek atı ile Türkiye’yi kızgın bir şekilde terk ederek İran’a geçti. Kendisinin ileride bu dünya gezisini kaleme aldığı zaman ülkemiz hakkında neler yazacağını tahmin edebiliyormusunuz? Herhalde pek güzel şeyler yazmayacaktır. Neden böyleyiz? Neden ülkemizin adını karalayacak bu tutumdayız? Adresini bilsem Denby’e mektup yazıp özür dileyeceği ve bu ülke insanlarının hepsinin at, eşek hırsızı olmadığını bildireceğim.

1969 yılında Ankara’da kara kuvvetleri inşaat emlak dairesinde asteğmen olarak yedek subaylık görevimi yaparken, Doğu illerine iki arkadaşımla görevli olarak gönderildik. Erzurum’dan Ağrı’ya giderken otobüste uyurken cüzdanım çalındığını otele gelince hissettim. Üzülmeme rağmen arkadaşlarımın yeteri kadar paralarının olması seyahatimizi etkilemedi. Ağrıdaki son akşamımızda oradaki yetkili mühendis kökenli subay bizi yemeğe davet etti.  İlk defa sivil kıyafet giymiş ve cebinde kayışı kopmuş saatimi koyduğum askeri kıyafetimi otelde bırakmıştım.Ertesi sabah eşyalarımızı topladık ve sivil kıyafetle Trabzona hareket ettik. Trabzonda tekrar resmi kıyafetimi giydiğimde cebimdeki saatiminde çalındığını fark ettim. Evet bende parasını, saatini çaldıran biri olmuştum.

Her zaman ister istemez Ağrı denince bu hırsızlık olaylarını hatırlarım. Ağrı benim üzerimde çok olumsuz bir etki bırakmıştır. Acaba Türkiye Denby üzerinde ne tesir bıraktı ?

İstanbul