LİSELER 12 YIL (1)

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu tarafından liselerin 4 yıla çıkarılmasının icraat planında yer aldığı, hazırlık sınıflarının kalkacağı ve liselirin 1. sınıflarında ağırlıklı olarak yabancı dil okutulacağı açıklandı.

Bu haberi okuyunca 1954-55 ders yılında Çorum Lisesi’nin 12. sınıfında son sınıf öğrencisi iken, gelecekde hangi sorunları yaratacağı düşünülmeden populist bir politika ile liseler 3 yola indirildiğini hatırladım. Bundan kısa bir süre sonra tüm liselerde uygulanan merkezi “olgunluk sınavı” kaldırıldı.

Alınan bu kararlar bence Türk Milli Eğitimi çok olumsuz etkilendi. Bunlar nelerdir diye sorduğumuzda;

* Almanya’da 13 yıl, Amerika’da 12. yıl olan lise eğitiminin ülkemizde 11 yıla indirilmesi eğitimde bazı konuların yeterince ve yeterli derinlikte incelenmesini engelledi. Felsefe gibi bazı sosyal dersler kaldırıldı. Bu durum öğrencilerin dar bir çerçevede kalmalarına neden oldu.

*Olgunluk imtihanlarının kalkması ve lise eğitiminin 11 yıla inmesi, sayıları çok az olan üniversiteler önünde yığılmaya sebep oldu. Şu anda her yıl ortalama, liselerden 300 bin öğrenci mezun olmasına rağmen, üniversite giriş imtihanlarına birbuçuk milyon öğrencinin girmesi bu yığılmanın doğal bir sonucudur.

* 1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi dışında hiç bir üniversitede girişim imtihanı yokken ve her liseyi bitirenin istediği fakülteye girdiği ortamdan bugün istediği üniversiteye ve fakülteye giremeyen küskün gençler yaratıldı.

*Herkesin lise mezunu ılamayacağı ve meslek liselerine giderek ihtiyaç duyulan ara eleman olabileceği fikri kayboldu ve her taraf hiç bir becerisi olmayan iti kalka mezun edilen lise mezunları ile dolu.

* Artan lise mezunlarının sayısı ve üniversite seçme sınavları öğrencileri daha lise ikiden itibaren dersanelere yöneltti. Okulu ile dershane arasında kalan öğrenci, lise derslerine gereken önemi vermedi ve düşünmekten ziyade test imtihanlarına kendini alıştırdı. Akli melekelerini kullanabilenlerin sayısı azaldı. Ayrıca batı ülkelerinde olmayan dev bir dersaneler ordusu doğdu.

* Herşeyden önce gençlik yıllarının sancılı dönemini ve buluğ çağını ailesinin yanında ve alıştığı ortamda sorunsuz geçiren gençler, 16 veya 17 yaşında girdikleri üniversitelerin bulurduğu büyük şehirlerin binlerce sorununu da sırtlarına alarak geçinmeye çalıştılar. Bu gençlerden bazıları bu yükü kolayca atlatamadı ve hatta bazıları örgütlerin ağına düşerek, kendisine bu imkanları sağlayan devletine düşman edildi.

Bir eğitimci olarak bu konuyu çok daha uzun bir şekilde sizlerle tartışabilirim. Liselerin 12 yıla çıkarılması yukarıda açıkladığım hususları vb. konuları dikkate alarak hararetle destekliyorum. Yabancı dil konusunuda bir sonraki yazımda tartışacağım.

İstanbul