ÇEKVA’LI YAVRULARIMIZA BAŞARILAR

1995-96 ders yılındoan beri Vakfımız Çorum’da bulunan ve Kültür Sitesinde yer alan dersliklerinde Çorum’un dar gelirli insanlarının oturduğu bölgelerden (varoşlardan) yetenekli ve gelecek vaad eden ilköğretim 8. sınıflarında her yıl 25-30 öğrenciyi, çok sayıda olan başvuran öğrenciler arasından seçmekte ve onları Fen ve Anadolu liselerine sokabilmek için açtığı “FEN LİSELERİ HAZIRLIK KURSU3nda hafta içi beşgün ve Cumartesi günleri eğitim vermektedir.

Bugüne kadar yaklaşık 200 öğrencinin devam ettiği bu kurslar, Atatürk Lisesi Müdürü ve ÇEKVA’nın Çorum Temsilcisi olan Sayın Ahmet Güngör tarafından organize edilmekte ve her biri birbirinden değerli öğretmenler olan Hasan Aktaş, Ruhi Kayıkçı, Atakan Gülez, Osman Yıldırım tarafından dersler verilmektedir.

Mart ayında Çorum Atatürk Lisesi4nde konferans vermek ve “ÇEKVA BİLGİSAYAR KURSU”nu açmak üzere Çorum’a geldiğimde kursumuza katılan bu 25 yavrumuzla “ÇORUM ÇEKVA SERGİ ORMANI”na ağaç dikmiş ve kendileri ile piknik yapmıştık. Bu piknik esnasında onların annelerinin hazırladığı güzel yemekleri hazırladıkları yer sofrasında yerken kendileri ile uzun uzun sohbet imkanı buldum. Bir kısmının babalarının işsiz olduğu ve diğerlerinin ortalama aylık gelirlerinin çok çok düşük olduğunu üzülerek öğrendim. O gün Tanrıma dua ettim ve “Allahım onları da başarılı kıl ve istedikleri okullara girip, başarılı iyi birer evlatlarımız olmalarını sağla” dedim.

Bu hafta sonu yapılacak “fen liseleri ve anadolu liseleri sınavı”na katılacak 569 bin öğrenci arasında yer alacak bu yavrularımızın üstün başarı göstermelerini ve ön sıralarda yer alarak bu okullara girmelerini onlar için herşeyi yapan ÇEKVA adına bekliyorum. Hepsine başarı dileklerimi ve sevgilerimi sunuyor gözlerinden ve yanaklarından öpüyorum.

Ayrıca onlarıbu imtihana hazırlayan sayın Güngör’e ve öğretmen arkadaşlarına gösterdikleri ilgi ve gayret nedeniyle teşekkür ediyorum.

Yazıma son vermeden önce, gemiş yıllarda bu kurslara katılan öğrencilerimizin üniversite giriş imtihanları”nda çok başarılı olduklarını ve bunlardan Ercan Şahan’ın geçen ODTÜ’ye Türkiye çapında 800 olarak Bilgisayar Bölümüne, Murat Balcı’nın ise bu sene tüm imtihana girenler arasında 1300’üncü olarak İTÜ Bilgisayar Bölümüne girdiğini iftiharla ve gururla bilginize sunmayı istiyorum.

Başarılar yavrularım.

İstanbul