F8 –> F4 OLMALI

Gelişmiş ülkelerin (Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, İtalya ve Kanada) biraraya gelerek kurdukları kuruluşun ülkemizde kullanılan kısa rumuzu G7’dir. Resmi üye olmamasına rağmen Rusya da bu kuruluşun tüm toplantılarına katılmaktadır. Böylece bu ülkeler G8’ler olarak da tanımlanmaktadır.

Bilindiği gibi G7 ülkeleri dünyanın en gelişmiş ülkeleri olup her konuda önde koşmaktadırlar. Kişi başına milli gelirleri 25000 doların üstüdedir. Japonya, ABD sonra dünyanın en gelişmiş ülkesidir. Biz ise oldukça gerilerde yer alıyoruz.

Bir zamanlar Türkiye, 2000 yılında İtalya’nın seviyesine getireceklerini vaad ettikleri ülkemiz, komşumuz Yunanistan’ın çok gerisine düşürdüler. Bir zamanlar gelin aramıza girin diye bizi teşvik ettikleri AvrupaBirliği’ne ülkemizin alınıp alınmayacağı büyük bir tartışma konusu…

Görüldüğü gibi bizim kolay kolay AB’ye ve G7’ler arasına alınmamız mümkün değil. Ama Dünya Futbol Kupası maçlarında takımımız ekonomi devi ve dünyanın en gelişmiş ülkesi Japon Milli Takımı’nı yenerek F8’ler (Çeyrek finale kalan takımlarıben böyle tanımlıyorum) arasına girdi. Futbolda sağlanan bu zafer, diğer zaferlere ekonomik kalkınma, yaşam kalitesi vb. ulaşamayan halkımız için geçici de olsa büyük moral oldu. Tüm halkımız ve bizi seven dostlarımız bu başarıdan dolayıbüyük mutluluk duydular.

F8 ülkelerine, yani çeyrek finale kalan takımların kimler olduğunu incelediğimizde, bunların eşleşme grubları olarak (İngiltere-Brezilya), (İspanya-G.Kore), (Almanya-ABD) ve (Senegal-Türkiye) olduğu görülmektedir. Rekibimiz Sengal ile biz bu F8’lerin en fakir ülkeleriyiz.

Her iki takımda ülkelerinin halklarının ezilmişliklerini unutturabilmek için bir zafer elde etmek arzusu içindedirler. Bu bakımdan takımımızın işi çok zordur. Tüm ülkemizin arzusu Senegal maçından galip çıkarak “Yarı Final”e yükselmektir.

Ben de takımımızın galip gelmesini ve ülkemizin F4’ler arasında yer almasını istiyorum. elde edilecek böylebir başarının, ekonomik, siyasi ve diğer başarıları harekete geçireceğine inanıyorum.

Yarı finalde İngiltere-Brezilya maçının galibi ile oynama hakkını bize sağlayacak bir başarıyı halkımız beklemektedir.

Türkiye finale sadece iki maç uzakta…

İstanbul, 19 Haziran 2002

Not: Senegol Cumhuriyeti Batı Afrika’da Atlas Okyanusu kıyısında yer alan 197 bin kilometrekare büyüklüğünde 8 milyon nüfuslu, halkının yüzde 92’si müslüman olan bir ülkedir. Fransız sömürgesi olan Senegal, 1958’de özerk bir cumhuriyete dönüştü.

Oyuncularının büyük bir çoğunluğu Fransa’da top koşturan bu ülkede 20 etnik grup yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızca’dır.