KUPA TÜRKİYE’YE!

Futbolda, dört yılda bir yaşanan Dünya Kupası’nın heyecanını ben ve ülkem Milli Takımımız katıldığı için ilk defa 1954 yılında yaşamıştık. O zamanlar televizyon denilen alet olmadığı için radyodan verilen maçları bugün yaşadığımız gibi coşkulu ortam içinde takip edememiştik. Birinci turda elenen takımımız, o tarihden bugüne kadar bir defa daha Dünya Kupası’na katılma hakkınıelde edememişti.

Bugün yeniden yaşadığım Dünya Kupası heyecanını, ilk defa 1966 yılında doktora tezimle ilgili deneylerimi yaptığım Almanya’nın Gütersloh Kenti’nde evlerinde kiracı olarak kaldığım Buschsieweke ailesi ile birlikte yaşadım. Bir bankanın müdürü olan bay Bernand Buschsieweke mahalli bir futbol takımında oynayan ve tam manasıyla bir futbol hastası olan bir kimse olduğu için o yıl oynanan 8. Dünya Kupası maçlarını davet ettiği arkadaşları ile birlikte büyük coşku, heyecan ve ilgi ile takip etmiştik. Ev sahibesi bayan Elizabeth ise bize hazırladığı yiyecek tabaklarını taşırken, Bernand ise peşpeşe bira şişelerini açar ve başarılı olan Alman Milli takımı şerefine sık sık kadehini kaldırırdı.

Güney Kore ile Japonya’nın ilk kez iki ülkenin birlikte ev sahipliğini yaptıkları 17. Dünya Kupası’na katılma hakkını elde eden 32 takımdan birisinin Türkiye olması hepimizi coşturdu. İmkanları olanlar veya herhangi bir imkan yaratanlar maçları tribünlerden izlerken halkımızın büyük bir çoğunluğu ekranlarının başında bu coşkuya ortak oldular. İletişim teknolojisindeki inanılmaz gelişmeler, binlerce kilometre uzak da oynanan maçları evimizin içine getirdi ve bizlere sanki tribünlerde oturuyoruz hissini verdi.

Epeyce zorlansak da 2. Tura çıkmış olmamız ve ilk 16 takım arasına girmemiz hepimize büyük moral oldu. Türkiye’de ve dünyadaki kentlerde “En Büyük Türkiye” sesleri etrafı çınlattı. Ellerinde bayraklarla coşku içinde sokaklara dökülenleri görünce halkımızın böyle başarılara ne kadar hasret kaldığını hissettim.

Salı günü takımımız ev sahibi Japonya ile kendi evinde oynayacak. Sizler benim bu yazımı belki okuma fırsatı bulamadan, televizyonunuzun önünde Milli Takımımızın başarılarını izleyeceksiniz. Bütün arzum oyuncularımızın coşması ve başarılı olmasıdır. İnşallah Senegal ile çeyrek finali oynayacağız.

Haydi millilerimiz sizlere güveniyor ve sizlere kupayı almayı hedeflemenizi öneriyoruz.

Haydi Türkiye Milli Takımı, Senegal ile de maçını seyir etme imkanını bizlere sağla…

Antalya