ISWA KONGRESİ VE TÜRK SANATI

Yaklaşık onbeş günden beri köşemden aşağıda açıkladığım nedenlerle sizlere seslenememenin üzüntüsü içindeyim. 60 ülkeden 800 katılımcının yer aldığı “ISWA 2002 World Congress and Exhibition” (Uluslararası Katı Atık 2002 Dünya Kongresi ve Sergisi) 8-12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da Lütfi Kırdan Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Ben de kongreye teblig sunarak ve oturum başkanlığı yaparak katıldım. Bu arada açılan sergiyi gezdim ve teknik gezilere iştirak ettim. Ayrıca bir doktora çalışmasına yoğun zaman ayırmak zorunda da kaldım.

Bu faaliyetten sizlere önemli gördüğüm hususları aktarmaya çalışacağım. İlk olarak bu Dünya Kongresi’nin açılışında değerli sanatçı Yıldız Kenter ve Saygın bilimadamı Talat Halman (Kültür Eski Bakanı) tarafından renkli yansılar ve müzik eşliğinde sundukları “Türkish Art Through the Ages” (Çağlar boyunca Türk Sanatı) hakkında sizleri bilgilendirmeyi istiyorum.

Ülkemize gelen yabancılara Türkün varlığını bu kadar güzel, dolu dolu ve insanı etkileyen bir sunuşa şahit olmamıştım. Anlatılan bilgilerin, gösterilen yansıların ve fondaki müziğin önemli bir kısmını bilmeme, görmeme ve duymama rağmen hepsini böylesentezleyen ve insanın zihnine perçinleyen bir taktimi görmemiş ve yaşamamıştım. Türklerin Orta Asya’daki günlerinden başlayarak Yunus Emre ve Mevlana’nın hayat görüşleri ile Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin tanıtıldığı bu sunuş modern Türk Cumhuriyeti ile onun kurucusu Atatürk hakkında da çok olumlu bilgileri renkli bir şekilde katılanlara aktardı. İnşallah fırsatınız olur ve izlersiniz. Sunuş da anlatılanlardan birisini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemi de anlatıldı (1520-1566) Koca Sultanın Avrupa ülkeleri krallarına yazdığı mektuplar da kendisinin devletinin ne kadar kuvvetli olduğu açık bir şekilde ortaya konuldu. İşte dünyaya hükmeden hak ve hukukça büyük önem veren bu padişahın bir kadın karşısında yani Hürrem Sultan’a olan aşkı nedeniyle ne kadar zayıf bir görünüm sergilediği anlatıldı ve Hürrem Sultan’a yazdığı şiirler okundu.

1506 yılında doğan Rus asıllı Hürrem Sultan zekası ve güzelliğiyle Kanuni Sultan Süleyman üzerinde çok etkili olmuş ve bir çok Osmanlı devlet geleneğini yıkmıştır. Kanuni tahta çıktıktan kısa bir süre sonra Hürrem Sultan’la evlendi ve hayran olduğu karısına ömrü boyunca sadık kaldı.

Osmanlı İmparatorluğu’nda kadınlar saltanatını başlatan Hürrem Sultan’ın, halk arasında padişaha büyü yaptırdığı dahi yayılmıştır. 46 yıl gibi en uzun süre tahtta kalan ve İmparatorluk hudutlarını en üst seviyeye genişleten Kanuni, Hürrem Sultan’ın entrikalarına alet olmuş, Hürrem Sultan’dan önce beraber olduğu Gülbahar Sultan’dan olan oğlu Mustafa’yı boğdurtmuştur. Ayrıca Hürrem Sultan’ın da içinde bulunduğu taht kavgasında özkardeşi Beyazid’i İran’a sığınmak zorunda bırakmış ve 1561’de Selim Bayezid’in Kazvinde öldürülmesiyle tahtın tek varisi haline gelmiştir. Kanuni’nin ölümünden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun başına geçen Hürrem Sultan’ın oğlu II. Selim (Sarı Selim) babası kadar başarılı olamamış ve sadrazam Sokullu Mehmet Paşa sayesinde ayakta kalmıştır.

Daha nice bilgilerin aktarıldığı bu sunuş sonunda sayın Kenter’i ve Halman’ı tebrik ettim. Bu sunuşun bir kitabı veya disketi olup olmadığını sordum. Olmadığını öğrenince çok üzüldüm. Neden devletimiz böyle bir sunuşu milyonlarca adet çoğaltıp yurt dışına göndermez diye de üzüldüm.

İstanbul