MECLİS TOPLANDI Æ SEÇİM!

Dün toplanan Büyük Millet Meclisi erken seçim ve Avrupa Birliği ile ilgili önerileri görüştü ve komisyonlara gönderdi. Görünen o ki 3 Kasım’da erken seçim gerçekleşecek.

Ülkemizin bu kadar beklenmedik ve acele bir şekilde seçime gidişi karşısındasiz ne düşünüyorsunuz bilemiyorum, ama ben çok şaşırdım. Neden böyle düşünüyorum;

* Ülkemizin içine düştüğü ekonomik sıkıntıları gidermek için uygulanan istikrar tedbirlerinin neticileri alınmış değil… Ekonomik krizden çıkış ne olacak?

* Halkımızın yüzde 70’inin girmeyi istediği Avrupa Birliği ile ilgili düzenlemeler yapılmamıştır. Kısaca Avrupa treni ikinci defa kaçmak üzeredir. 13 aday ülkeden bizim dışımızda kalan 12’si ile görüşmeler başlamıştır. Bulgaristan ve Romanya dışında kalanlarla tam üyelik görüşmeleri başlamak üzeredir. AB yolunda gerekli adımlar atılmış değil…

* Seçim ve Partiler Kanunları, ülkemizin geleceğini ve istikrarını sağlayabilecek şekilde değiştirilmiş değil…

Bu konularla gidilecek bir seçimin ben istikrar değil belirsizlik ve hatta kaos getireceğini düşünüyorum.

Daha nice yapılacak binlerce iş varken, neden seçime gidiyoruz…

Başbakan Ecevit özellikle sağlığının bozulması ile kendisinden beklenen büyüklüğü gösterebilse idi, eminim ki parti parçalanmaz ve ülke bu duruma düşmezdi…

Almanya’da sık rastlanıldığı gibi kendisi parti başkanlığı, belirlenecek aday da Başbakanlığı üstlenir ve seçimler 2004’de yapılırdı. Böyle bir değişikliği isteseydi Sayın Ecevit MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a kabul ettirebilirdi düşüncesindeyim.

Erken seçim bir çözüm getirecek mi? Benim getireceğinden çok şüphem var…

Kemal Derviş ve Mehmet Ali Bayar dışında yenilenme var mı? Onların da siyasi konumları halk nezdinde belirsizliğini koruyor. Sahnede olanlar yıllardan beri ülkenin kaderine hükmetmiş siyasetçiler değil mi?

Seçim ve Partiler Kanunları değişmeden yapılacak bir seçimin çözüm getireceğine inanmıyorum. Ayrıca eski Cumhurbaşkanının çözüm getirinceye kadar seçimleri deneyin görüşüne de katılamıyorum.

Sandıklar açılınca neler göreceğiz bakalım!

İstanbul