DEĞERLİ VALİMİZ ATIL ÜZELGÜN

Kendisini çok sevdiğimiz, Çorum ilinin gelişmesi için çok çalışan değerli Valimiz Atıl Üzelgün’ün Adana’da başarılı bir ameliyat geçirdiğini dün Antalya’dan İstanbul’a dönüşümde “Çorum Haber” gazetesinden öğrenmiş bulunuyorum. Şahsım ailem ve ÇEKVA adına kendisine ve değerli eşine geçmiş olsun dileklerimi ve gelecek günler için en iyi temennilerimi sunmayı istiyorum.

Çorum’da uzun süre hizmet verme imkanını elde eden son iki valimiz Mustafa Yıldırım ve Atıl Üzelgün sizlerin de izlediğiniz gibi şehrimizin gelişmesine çok olumlu katkıda bulundular. Gelecekte şehrimizin gelişimi ile ilgili olarak yapılacak tarihsel değerlendirmede rahmetli Valimiz Mehmet Varinli gibi müstesna bir yer alacaklarından eminim.

Sayın Üzelgün Çorum’da vali olarak hizmet verdiği beş yılda Çorum’la ilgili girişimlerini sanki dantel işlermiş gibi çok dikkatli bir şekilde ördü ve geliştirdi. Kendisinin Ankara’da üstlendiği görevler ve kurmuş olduğu dostluklar Çorum’un bu beş yılda kültürel ve sanatsal konularda atılımlar yapmasını sağladığı gibi şehrimizin belki de doğrudwan dikkati çekmeyen bir çok hususda dahil olmak üzere genelde gelişmesini ve kalkınmasını sağladı. Çorum adı daha duyulur oldu. Çorum komşu illerimize nazaran önde sürdürdüğü kalkınmasını, çeşitli kısıtlayıcı engellere rağmen daha da hızlandırdı.

Çorum Haber gazetesinde “Vali Üzelgün’ün ufku ve vizyonu, Çorum’a aydınlık bir gelecek öngörüyor” başlıklı yazısı, sayın Valimizin başarlıı tüm çalışmalarını çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Bu başarılı ve insanı etkileyen tüm girişimleri ve alınan neticeleri tüm Çorumlular bilmekte ve kendisine şükran duymaktadırlar.

Aynı yazıda “Haydi Çorum’un geleceğini kurmaya!” başlığı altında Çorum’un en önemli beklentilerinin başında gelen “Çorum Üniversitesi’nin kurulması ile ilgili sayın Valimizin düşünce ve projeleri hakkında bilgi veriliyor.

Bir üniversite öğretim üyesi olarak ben de herkes gibi Çorum’da bir üniversitenin kurulmasını çok istiyorum. Sağlayacağı faydalara yazılarımda devamlı olarak değiniyorum. Sayın Üzelgün döneminde Çorum’da bir üniversite açılması için önemli adımlar atılmıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi’nin açılmaları kendisinin yoğun çabaları sonunda mümkün olmuştur. Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin 2003-2004 yılında açılması kararının biran önce çıkarılması yönünde gayretleri devam ettiği taktirde seçimlerden sonra kurulacak hükümet “Çorum Üniversitesi”nin kurulmasını kolaylaştıracaktır.

Çorum Üniversitesi’nin yerleşim (kampüs) planları sayın Valimiz tarafından ortaya konulan görüşleri de dikkate alarak Gazi Üniversitesi yetkilileri ve Çorumlu tüm ilgili kuruluş ve kişilerin yanında Çorum’da bir üniversite kurulması için gayret gösteren 70’e yakın Çorumlu bilim adamını bu gayi için Çorum’a getiren Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) katkısıyla geliştirilmelidir.

ÇEKVA Kurucusu ve Yükse Danışmanlar Kurlu üyesi hayırseverhemşehrimiz Ahmet Hamoğlu tarafından inşaatına başlanmış Göğüs Hastalıkları ve Cerrahi Merkezi’nin kurulacak “Tıp Fakültesi” ve “Rektörlük” binası olarak hizmet verebileceğini düşünüyorum.

Çorumlular ve Çorumlu bilim adamları Sayın Valimizin projelerini geliştirmesini istemekte oldukları gibi destek vermeye hazırdırlar.

İstanbul, 29 Ağustos 2002