DEVLET NEREDE?

Genelde hepimiz bu soruyu sık sık sorarız. Hele işlerin iyi gitmediği zamanlarda daha da sık sorarız.

Aşağıda anlatacaklarım “Devletin heryerde” olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Geçen hafta Bodrum-Dörttepe’deki yazlığımı Yaklaşan kış nedeniyle kapatmak üzere orada birkaç gün geçirdim. 180 ailenin yaşadığı bu sitede kalanların sayısı 10 aileyi geçmiyordu. O cıvıl cıvıl siteye sessizlik ve yalnızlık hakimdi. Diğer taraftan yağan yağmurlar siteyi daha da yeşillendirmişti. Bende bu güzellikler arasında dinlenme ve denize girme fırsatı buldum.

Sitemiz boşaldığı için pazartesi sabahı site çalışanlarını getiren minibüs ile Bodrum-Antalya karayolu üzerindeki Güvercinlik beldesine gitmek üzere erken uyandım. Site girişinde beklerken gelen minibüsün dönüşte ilköğretim okulu öğrencilerini taşıdığını ve yan sitedeki bekçinin iki çocuğunu almak üzere gittiğini öğrendim. Biraz sonra yaşları 7-8 civarında olan iki sevimli yavrunun bulunduğu minibüse bende bindim. Güvercinlik beldesine ulaşan bu 8 kilometrelik yol üzerinde bekleyen öğrencileri toplayan minibüs ağzına kadar doluydu.

Bu küçük beldeye devletin yaptırdığı pırıl pırılm okulun önünde yağmurdan ıslanmamak için koşarak inen yavruların hareketlerini gözlemledim. Hepsinin, içinde bulundukları zorluklara rağmen devletin ve dolayısıyla Türk milletinin onlara sağladığı bu imkanı en iyi şekilde kullanarak okumak azminde olduklarını gördüm ve sevindim. Eminimki bu yavrular gelecekte kendilerine bu imkanı sağlayan devlete sahip çıkacaklar ve hizmet edecekler.

Evet, değerli hemşehrilerim zaman zaman kızdığımız bu devlet hepimizin… Bu devlet bizler için en iyisini yapmaya çalışıyor… Dağın başındaki Çamyuva sitesinin bekçisinin yavrularını okutabilmek için onları minibüsle okula taşıyor…

Hepimizin devletimize sahip çıkmamızın gerekliliğini ve bu gördüğüm olay bana bir defa daha hatırlattı ve bu hislerimi sizlerle paylaşmayı istedim.

“Devletin heryerde” olabilmesi, bizim tüm olumsuzluklara rağmen, ona sahip çıkmamızla ve destek olmamızla sağlanabilir.

Antalya

Arkadaşım Necati Denli’nin kaybından dolayı çok üzgünüm. kendisine tanrıdan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.