MANTAR ARARKEN!

Geçen hafta sonunu Çorum’da geçirmiştim. Bu hafta sonunu da Hannover’de (Almanya) geçirdim.

Çorum’da bulunduğum sürede Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün ve değerli eşinin önerisi ile Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Soley ile birlikte Valiliğimizin desteği ile geliştirilen ve kurulan Sıklık’taki ve Çomar’daki fidanlıkları gezdim. Çocukluğum dönemimle mukayese ettiğimde yemyeşil bir cennete dönüşmüş bulunan Sıklık bölgesindeki fidanlığın yıllık kapasitesinin 40 binden 2 milyon fidana çıkarılmış olmasını büyük bir memnuniyetle öğrendim. Bu çam fidanlarının yüzde 80’inin dikimden sonra tuttuğunu ve büyüdüğünü oradaki görevlilerden duyunca ayrıca sevindim. Bir ağacın en fazla 120 insanın havaya verdiği karbondioksiti fotosentez yoluyla oksijene çevirdiğini düşünürsek, heryıl dikilecek 2 milyon ağacın ne kadar önemli bir görevi yerine getirdiğini görürüz. Bu güzel fidanlıkdaki kamelyanın altında ormancı arkadaşlarla çay içerken , bu cennet vatanın yeşillikler içinde ormanlara kavuşmasının önemini vurguladım ve kendilerine teşekkür ettim.

Çomar’daki fidanlık da çeşitli fidanlar yetiştirildiği gibi Çorum dışından temin edilen fidanların da halkımızın kullanımına sunulduğunu öğrendim. Çorum Valiliği Çevre Vakfı’nın gayretleri ile geliştirilen bu fidanlıkta Çorum’un doğasının farklı türlerle zenginleşmesini sağlayacaktır. Bu Vakfın faaliyetlerinin takdire sayan olduğunu belirtmeyi isterim.

Bu güzel girişimlerinden dolayı Sayın Valimizi, Sayın Soley’i ve tüm emeği geçenleri kutlarım.

Çorum’daki  doğa gezilerime şehrimizin yeşillenmesi için yılmadan çalışan Rüstem Eren’le devam ettim. Yaydiğin Köyü civarındaki tepelere diktiği fidanları bana gösteren değerli çevreci kardeşimin coşkusunu görmenizi isterdim…

Bir hafta kalmak üzere geldiğim Hannover’de tahsil arkadaşım Karl Heinz Mosback ve değerli eşi Rose ile birlikte pazar günü evlerinin yakınındaki özel şahıslarca yetiştirilen ormanda yürüyüşe çıktık. Bu arada bayan Rose’nin önerisi ile mantar topladık. İnanırmısınız bu benim ilk mantar arayışımdı. Hangisinin yanilebilir, hangisinin yenilemez olduğunu bilmiyorum. Her bulduğum mantarı kendilerine gösteriyor ve soruyordum. Topladığımız mantarları akşam afiyetle yedik.

Bu noktada, belkide yetiştirilme şeklimizden dolayı doğayı yakınen tanımadığımızı, doğa ile pek iç içe olmadığımızı üzülerek belirtmeyi isterim.

Hannover