BAYRAM SOHBETİ VE LOBİCİLİK

Bayramın son gününde İstanbul soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı. Görünen o ki bugün evden çıkamayacağız. Allah’dan Bayramın ilk üç gününde ziyaretlerimizi tamamladık. Sizledir de Bayramınızı mutluluk içinde geçirdiğiniz ümidi ile tekrar kutluyorum.

Böyle bir günde bu yazımla sizlerle beraber olmayı istedim. 1956 yılında yüksek tahsil için yurtdışına gittiğimden beri bayramlarımın büyük bir çoğunluğunu Çorum dışında geçirdim. Uzakta geçirilen bu bayram günlerinde düşüncelerimle, hislerimle kendimi hep Çorum’da bulunuyormuşum gibi hissettim.

Bu bayram da iki nedenle “Çorum Havası”nı hissettim ve yaşadım.

***

Bunlardan birincisi, NTV televizyonunda daha önce yayınlarar ve izlemek fırsatını bulamadığım fahri hemşehrimiz Mahfi Eğilmez’in yazdığı Anitta’nın Laneti adlı romanından uyarlanan belgeseli dikkatle takip ettim. Başşahrinin Çorum ili hudutları içinde yer aldığı Hitit medeniyeti ve tarihi için de öne çıkmış olayların anlatıldığı ve doğal ortamda ve stüdyoda canlandırıldığı bu belgeselin yeniden yayınlanması şehrimizin tanınmasını ve Kapadokya gibi turist çeken bir yöre olmasına önemli katkı sağlayacaktır. Nitekim gazetelerde yer alan “Bayram Turları” arasında “Hitit Tur”larının bulunması ve Sungurlu’daki Mavi Ocak Tesisleri’nin tamamen dolu oluşu sevindirici ve bunun ilk göstergesidir.

Bu belgeselin yeniden yayınlanması konusundaki girişim ve lobi faaliyetlerinden değerli dostumuz Gazanfer Eryüksel’in telefonu ve ÇEKVA’ya gönderdiği faksı ile haberdar oldum. Vakıf olarak ve kişisel olarak çok sayıda faks göndererek NTV’de bu belgeselin tekrar yayınlanmasını istedik.

Değerli hemşehrim buradan görüldüğü gibi elbirliği ve gönül birliği içinde hareket eder ve lobi faaliyetinde bulunursak Çorum için iyi neticeler elde edebiliriz. Çorum’un bir turizm beldesi olması hepimizin göstereceği gayrete bağlıdır.

***

İkincisi ise İstanbul’da bulunan Sayın Valimiz Atıl Üzelgün ve Zeren Üzelgün şerefine İstanbul’da yaşayan tanınmış iş adamlarımız ve ÇEKVA üyesi Haydar Ali Öztaş ve eşi Sezin hanfendinin Florya’da Beyti’de verdiği davet idi. Bu davete ben ve eşimle birlikte, değerli hemşehrimiz Tümgeneral Selahattin Yücel, ÇEKVA Onursal Başkanı Turan Ilgaz, ÇEKVA Başkan Yardımcısı Sabit Velidedeoğlu, Çorum eski Emniyet Müdürü Vedat Kaymış ve eşleri katıldı. Bu akşamda hepimiz bayramlaştık ve özlem giderdik. Gecenin geç saatlerine kadar süren bu akşamda genellikle Çorum ve Çorum’un geleceği ile ilgili konuları konuştuk ve tartıştık. Gecenin en sürpriz konuşması ise, Turan Ilgaz’ın Haydar beyden yaptığı hayırlara bir de ÇEKVA adına okul yaptırması isteği oldu. Bu düşünceyi ben de destekledim ve bu okulun Özel ÇEKVA Koleji olarak Çorum’da veya İstanbul’da kurulabileceğini ifade ettim. Bir kolejimiz olsa ne güzel olur değil mi?

***

Kasım ayının ortasında Malatya ilinin çeşitli faaliyetleri ile ilgili olarak İstanbul’da bulunan eski Çorum Valisi Mustafa Yıldırım ve eşi ile bizleri aynı yerde Haydar bay ve eşinin bir araya getirdiğini de sizlere geç de olsa duyurmayı istiyorum. Her defasında Sayın Valimiz Mustafa beyin ve eşinin Çorum’a ve Çorumlulara olan sevgilerini ve ilgilerini hissetmekten büyük kıvanç duyuyorum.

***

Çorum Lobisi’nin gelişmesine katkılarından dolayı değerli ÇEKVA üyesi Haydar Ali Öztaş ve Sezin Öztaş’a da teşekkür ediyorum.

İstanbul