ÇEKVA İFTAR YEMEĞİ VE PAYLAŞMAK

Mübarek Ramazan ayını ve Kadir Gecesi’ni birlikte kutladığımız bu Pazar günü, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) İstanbul’da Beylerbeyi Polis Evi’nde tartiplediği geleneksel iftaryemeğinde hemşehrilerimizle ve bizi seven dostlarımızla biraraya geldik. Böyle güzel bir günde bu birliktelik sayesinde hasret giderdik ve mutlu olduk.

Bilindiği gibi Ramazan ayı insanlar arasında dayanışma ve yardımlaşmanın en çok rastlandığı bir dönemdir. Özellikle ub ayda yardımlaşma en üst seviyeye ulaşır. Dinimizin dayanağı olan Kur’an’da ve Hazreti Peygamberimiz konuşmalarında okumanın önemi ve eğitimin desteklenmesi konusunda çok sayıda sure ve hadis bulunmaktadır. ÇEKVA’da bu emirleri bir görev kabul ederek, 1995 yılından beri eğitime önem vermekte ve hayırsever hemşehrilerimiz ve dostlarımızın katkıları ile fakir öğrencilere Çorum’da, İstanbul’da, İzmir’de ve Antalya’da burs vererek destek sağlamaktadır. Bu sene yaklaşık 200 Çorumlu öğrenciye maddi destek verilecektir.

Bu iftar yemeğimizde sağladığımız gelirle iki yüksek tahsil öğrencisine bir yıl burs verecek imkana kavuştuğumuz için isimleri tek tek sayamadığım tüm katılanlara şükran borçluyuz.

Bu toplantıda ÇEKVA Antalya’yı temsilen yönetim kurulu öyüsi İbrahim Günal ve ailesi yanında İstanbul’da görev yaptığı sürede her zaman yanımızda olan kurucu üyemiz Dursun Yanardağ ise eşi ile Çorum’dan gelerek birlikte katıldılar.

İstanbul’da hemşehrimiz tarafından kurulmuş 50’ye yakın dernek bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmı köy dernekleri olup, doğdukları yöreye destek sağlamaktadırlar. Kargı ilçemiz ve köyleri bu konuda çok aktif olup, 29 adet derneğe sahip bulunmaktadırlar. Bu dernekler KARDER (Kargı Dernekleri) çatısı altında toplanarak çok etkin ve verimli olma imkanına da kavuşmuşlardır. Onlarda diğer faaliyetleri yanında öğrenci okutmaktadırlar. İftar yemeğimize KARDER Genel Başkanı Selim Aydın ve Yönetim Kurulu üyeleri ile aynı derneğin Kadıköy Şubesi Başkanı Cafer Özsoy, Kargı Yağcılar Köyü Dernek Başkanı ve Vakfımız kurucu üyesi Hakkı Aydın, Kargı Karaosmanlı Köyü Dernek Başkanı Metin Akkuş ve Yönetim Kurulu üyeleri Kargı Karacaoğlan Köyü Yardımlaşma ve Güzelleşme Derneği Başkanı Hasan Kurt ve Yönetim Kurulu üyeleri ile ayrıca 2000 yılı Kargı Güreş Ağası Mehmet Aydoğanoğlu, babası Şükrü Aydoğanoğlu ve arkadaşları ile iftar yemeğimize katılmışlardır.

Müftümüz Dursun Kaplan’ın “Paylaşmak Müslümanın Görevlerindendir” başlıklı yazısında belirttiği gibi,

“Dinimiz zengine,i içinde yaşadığı toplumun fakir, muhtaç, aç ve çıplaklarına el uzatmasını, yardımcı olmasını, onların elem ve ızdıraplarını paylaşarak azaltmasını görev olarak vermiştir. Zengin bu görevini yaparak fakirinde toplum sevincine, saadetine ve mutluluğuna katılmasını sağlamıştır.”

Evet benim siz okurlarımdan ricam imkanlarınız müsait ise zekatlarınızı ve diğer hayırlarınızı ÇEKVA’ya vermenizdir. Böylece bir fakir çocuğu okumasına sizde katkıda bulunmuş olacaksınız.

Bayramınızı candan kutlar, hepinize en iyi dileklerimi saygılarımla sunarım.

İstanbul, 3 Aralık 2002