HAYIRSEVER BİR İNSAN

Uzun zamandan beri Haydar Ali Öztaş hakkında bir yazı yazmayı istiyordum. Muğla Üniversite’ne büyük katkısı olan Sıtkı Koçman’ın ve hayırlarını size yazılarımda tanıtmıştım. Neden kendimizden biri olan eğitime okul yaptırarak önemli katkılar sağlayan hemşehrimiz Öztaş’ı sizlere tanıtmakta geciktim? Bu yazımda Çorum’da okul yaptırarak hayır yapan ve eğitime katkı sağlayan diğer hemşehrilerimizden de bahsetmek istiyordum. Bu isimlerin bana bildirilmesini istedim. Uzun bir süreden beri gelmeyen bu listeyi beklediğimden, bahsettiğim yazıyı yazamadım.

Çorum Haber Gazetesi tarafından “Çorum’da Yılın Adamı” seçilen değerli hemşehrimiz Haydar Ali Öztaş’ı hem tebrik etmek, hem de kendisini sizlere tanıtabilmek için izlenimlerime ve duyduklarıma dayanan bilgileri size aktarmak için bu yazıyı yazıyorum ve daha fazla gecikmek istemiyorum.

*    *    *

Haydar-Ali Öztaş kimdir?

Sungurlu’nun İnagazili köyünde, 1940 yılında üç kardeşten ortancası olarak doğan Öztaş, sekiz  yaşında babasını kaybetmiş, on yaşında başladığı ilkokulu köyde bitirdikten sonra onaltı yaşında annesi ve kardeşleri ile birlikte 1956 yılında İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul’da karşılaştıkları zorluklara annesi çalışarak göğüs germiş ve Haydar Ali ise bir çorapçı yanında çıraklığa başlayarak katkıda bulunmuştur.

On yıl süren çıraklık, kalfalık ve ustalık döneminden sonra 1966 yılında 20 m2’lik bir yerde dört makine ve 2 işçi ile başlayan Öztaş, bugün Türkiye çorap sektörünün önde gelen isimlerinden (Çelik Çorap) biri olup 13000 m2’lik kapalı alanı olan fabrika da 700 kişiyi istihdam etmektedir.

Yıllarca atıl durumda kalan, Bakanlığım dönemimde yoğun uğraşlarıma rağmen faaliyete geçirttiremediğim Sümerbank Sungurlu tesislerini 1998 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın alarak Sungurlu Giyim Sanayi şirketinin kurulmasını sağladı. Bu tesiste bugün 450 kişi çalışmaktadır.

Dört yıldan beri İstanbul-Eminönü Yardım Severler Derneği başkanlığını yapan Sezin hanımla 1964 yılında evlenen Haydar Ali Öztaş’ın biri erkek ve biri kız iki çocuğu ve iki torunu bulunmaktadır.

*    *    *

Yaptığı Eğitim Hayırları

İlkokul tahsilinin birinci yılını bir köy odasında ikinci yılını bir cami odasında geriye kalan üç yılını da normal bir köy ilkokulunda bitirebilen Öztaş, imkansızlıklar nedeniyle devam edemediği tahsili imkanlarına başkalarının kavuşabilmesi için eğitime özellikle destek vermiştir.

Bu kapsamda aşağıdaki hayırları yapmıştır;

* Sungurlu Haydar Öztaş Anadolu Lisesi inşası ve donatımı

* Silivri-Ortaköy’de Sezin Öztaş İlköğretim Okulu inşası

* Sungurlu Mehmet Öztaş İlköğretim okulu inşası (temeli atılmak üzere) (babası adına)

* Sungurlu Meslek Yüksekokulu’nun açılabilmesi için gerekli paranın büyük bir miktarını karşılaması.

Ayrıca Haydar Ali Öztaş, İstanbul’da yaşayan ve çorap sektöründe önemli yerleri olan akraba ve arkadaşlarını İnegazili köyüne ve Sungurlu’ya yeni okullar yapmaya teşvik etti.

Sungurlu’daki okulların ihtiyacını karşıladığı gibi, tüm resmi kuruluşları da bilgisayarla donattı.

*    *    *

Sosyal Etkinlikleri

Yoğun işlevlerinin yanısıra toplumsal ve sosyal etkinliklere de zaman ayıran Öztaş aşağıdaki kuruluşlarda görev almış ve almaktadır.

* 3 devre İstanbul Ticaret Odası Meclis üyeliği

* 4 devre İstanbul Sanayi Odası Meclis üyeliği

* Çorum Vakfı İstanbul Şubesi üyeliği

* Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Kurucu ve Yüksek Danışmanlar Kurulu üyeliği.

* Sungurlu Meslek Yüksek Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı ve üyeliği

* Çorap İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyesi

* İnegazili Köyü Derneği Başkanlığı

Çorum’un ilçeleri arasında ilk olarak Sungurlu’nun Meslek Yüksekokulu’na kavuşmasını sağlayan Öztaş’ın Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’nin gerçekleştirilmesinde de önemli katkıları oldu.

*    *    *

ÇEKVA VE ÖZTAŞ

İstanbul’da yaşayan Çorumluların biraraya gelmesinde ve dayanışmasında en önde gelen isimlerden birisinin Haydar Ali Öztaş olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

1986 yılında geldiğim İstanbul’da onu Çorumlu ilgili tüm girişim ve faaliyetlerin içinde gördüm. Çorum Vakfı İstanbul Şubesi’nde üye olan Öztaş, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kuruluşunda da önemli destek sağladığını biliyorum.

ÇEKVA’nın kuruluşundan beri yüksek öğrenim gören öğrencilere burs veren Öztaş’ın, geçen yıl aldığımız ve “ÇORUM EVİ” olarak kullandığımız dairenin satın alınmasında en yüksek maddi katkıyı sağladığını belirtmeyi isterim.

*    *    *

Ülkemizde insanlar gençlikle vefatlarından sonra ödüllendirilir. Halbuki sağlıklarında bu onur onlarla paylaşılsa daha güzel olmaz mı?

Çorum Haber kendisini “Çorum’da Yılın Adamı” seçerek zamanında ve yerinde bir karar vermiştir. Yaptığı işler, yardımlar ve hizmetlerle, şehrimizde hepimizin dikkatini çeken ve takdirini kazanan hayırsever ve eğitim dostu Haydar Ali Öztaş’ı layık olduğu yere oturtmuştur.

Kendisine ve eşine tüm yaptıkları için kendim ve sizler adına teşekkür ederken, bu faaliyetlerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum. Tüm aileye mutluluk, sağlık ve başarılar diliyor ve Allah razı olsun diyorum.

İstanbul