İSPANYA VE ÇORUM’DA PARKLAR

İspanya gelen yabancılarınn ilgisini çeken şehirlerin başında Endülüs Devleti zamanında bilhassa inşa edilen yapılarla önem kazanmış, büyümüş ve tanınmış şehirler gelmektedir. Bunların büyük bir çoğunluğu Endülüs isminden kaynaklanan ve bugünkü İspanya’yı oluşturan adalar dışında 11 bölgeden (eyalet) biri olan Andalusjen de yer almaktadır.

*    *    *

Bu bayramın son üç gününde bir otomobil kiralayarak eşim ve kızımla gezdiğim Granada, Sevilla, Malaga ile Almanya’dan gelen ve kendisi ile birlikte burada bugünlerde tatil yaptığım 46 yıllık arkadaşım  Karl Heinz ile birlikte ziyaret ettiğim Ronda ve 1983 yılında İmar ve İskan Bakanı olarak gördüğüm Cordoba ve Cadiz’i oldukça geniş bir anlatım gerektirdiği için buradaki son günlerimde veya dönüşümde sizlere sunacağım.

*    *    *

Bayramın son günü kızım, cumartesi günü oğlum Türkiye’ye uçtular. Pazar günü de eşimi Malaga Havaalanı’ndan Türkiye’ye yolcu ettikten sonra dönüşte gelinim ve iki torunumla Malaga yakınında sahilde bulunan ve nüfusu çok az olan Benelmadena kasabasının bir parkına gittik. Park yaklaşık 100 bin m2 (10 hektar)lık bir alanı kaplıyordu. Çocuklar için sayısız oyun behçesinin bulunduğu bu parkda mükemmel yürüme yolları ve oturmak için büyük ağaçların altına konulmuş kanepe ve koltuklar yer alıyordu. Ayrıca bu parkda büyük tabii olmayan ve içinde ördek, kaz ve kuğu gibi hayvanların yüzdüğü bir göl yer alıyordu.

*    *    *

torunlarımla zevkle oynarken, koşarken ve göldeki hayvanları beslerken Çorum’u düşünmeden edemedim. Çocukluğumun Küçük Parkı yok olmuş, Büyük Park ise (Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı) içinde yüzülen havuzunu kaybetmiş ve içerisine kondurulan yapılarla sanki küçülmüştü. İspanya’nın çocukları ve aileleri böyle imkana sahipken 1980’li yıllarda benim gayretimle park yapılmak üzere Çorum Belediyesi’ne devir edilen fidanlık bir türlü Park haline getirilmemiş ve son yıllarda Belediye Başkanının ve idarecilerin yanlış kararları ile inşaat alanına dönüştürüldüğünden Çorumlu çocuklar ve aileleri bu imkandan mahrum kılınmıştır. En az 250 bin m2 (25 hektar) olan bu alanın geri kalan kısmı bir an önce park haline dönüştürülmelidir. Bunu yeni Valimizden ve Belediye Başkanımızdan istiyorum.

*    *    *

Fuengirola’ya geldiğim günlerde en iyi bildiğim yabancı dil olan Almanca yazılmış bir seyahat kitabı almak için burada bulunan Alman kitapevi’ne gittim.

Mevcut olan tek kitabı inceledim ve satın almak istedim. Gereğini yapmak için elimden kitabı alan yaşlı Alman bayan birden bire ben bu kitabı size satamam diye üzüntülü bir şekilde bana hitap etti.

Nedenini sorduğumda kitabın 1993 yılında basıldığını ve güncel olmadığını söyledi. Emin olun buna çok şaşırdım. Çağ atlamak böyle bir tutumla kendini ortaya koyuyordu. Yoksa bizde olduğu gibi değil…

*    *    *

Aynı gün evimize döndükten kısa bir müddet sonra Fuengirola’ya beni almak üzere Alman arkadaşım geldi. KKatalanların etkin olduğu Valenciye bölgesinin Alicante şehri yakınında Denia kasabasında bir  evi bulunan arkadaşım iki gün önce Hannover’den Alicante’ye uçmuş ve burada bulunan otomobili ile yaklaşık 600 km yol katederek bizlere ulaşmıştı.

*    *    *

Karl Heinz ile Pazartesi günü (17 Şubat) Marbella ve Ronda’yı salı günü ise bir Afrika ülkesi olan Fas’ın Atlas okyanusu kıyısında yer alan Tanca şehrini günü birlik ziyaret edeceğiz

*    *    *

Gelecek yazımda sizleri Afrika’ya götüreceğim.

Fuengirola-İspanya