İSPANYA’DA BAYRAM

Bugün Arife günü. Türkiye’den  oldukça uzakta İspanya’nın Malaga şehri yakınındaki Fuengirole isimli bir Akdeniz sahil kasabasında bayramımızı geçireceğiz. Üç günden beri buradayız.

*    *    *

İstanbul’dan Malaga’ya İsviçre Havayolları ile uçarken Zurich havaalanında iki saat kadar aktarma yapmak için bekledik.

Ortalama denizden yüksekliği 1130m olan İsviçre, Alp Dağları üzerinde yer alan gölleri ve ormanları ile dikkati çeken bir ülke.

Uçağımız karlarla kaplı sarp dağlar arasından Zurich havaalanına inerken, her tarafı birbirinden farklı çeşitli iklim ve güzelliklere sahip ülkenin neden İsviçre gibi bir refah ülkesi olamadığını düşünmeden edemezdim… Onlar dağların üzerinde ileri bir medeniyet kurup, dünyanın en zengin ve huzurlu ülkesi olurken, biz düz ovada yolumuzu şaşırmışız.

*    *    *

Zurich de A62 nolu kapıdan aktarma yapacağımız bildirildiği için burayı bulduk ve bekleme kısmında zaman geçirmeye başladık.

Yanıma oturan bir beyle sohbete başladım. Cezayir kökenli olan Miami’de oturan Paris’de avukatlık yapan musevi olan bu beyin soyadı da “Sultan” idi. Kendisinin ailesinin bir Osmanlı paşasının (denizcisinin) kökünden geldiğini gururla anlattı.

Sohbete o kadar dalmışım ki uçağın çıkış kapısının değiştirildiği anonsunu farketmemiştim. Benim gibi eşim ve kızım da duymamışlardı. Son on dakikada bu durumu fark ettik. A62’den A07’ye nasıl koştuğumuzu görseydiniz şaşırırdınız. Bizim gibi geciken bir yolcu ile dördümüz uçağa son binenler olduk.

*    *    *

Dün gelinimin ailesi bizi Fuengirola’da, bizim Velipaşa otelinin (Hitit goda binası) avlusu andıran bir alanda bulunan aynı şekilde üstü açık olan lokantada yemeğe davet ettiler. İklim bakımından Antalya’ya benzeyen ve güneşin insanın içini ısıttığı bir ortamda yirmi  kişinin bulunduğu masa etrafında otururken bu beraberlikden dolayı mutluluk hissederken, kendi yapılarımızı ve tarihi Velipaşa Oteli’ni neden böyle değerlendiremediğimiz duygusu beni çok üzdü.

Küçücük 80 bin nüfuslu bir kasabada sayısız tarihi eserlerini ve şehrin eski dokusunun nasıl korunduğunu görünce, genelde tüm şehirlerimizin ve Çorum’un nasıl barbarca yok edildiğini görmek insanı mutsuz ediyor.

*    *    *

Yarın tüm dünyadaki müslümanlar mübarek Kurban Bayramını yaşayacaklar. Ben de buradaki Fuengirola camisinde bayram namazımı kılarak oraya gelecek müslüman kardeşlerimle bayramlaşacağım.

Buradan siz değerli okuyucularımın bayramını bir defa daha en iyi dileklerimle kutluyor, mutluluk, sağlık ve başarılar diliyorum.

Fuengirola-İspanya