SAYIN VALİMİZ HOŞGELDİNİZ

Çorum’da göreve başladığınız sırada yurtdışı (İspanya’da) olduğum için sizi tebrik etmek imkanı bulamadım. Buradaki tatilimi uzatmaya karar verdiğim için bu yazımla size ve saygıdeğer eşinize şehrimize hoşgeldiniz diyorum.

Biz Çorumlular şehrimize gelen tüm valilerimize ve devletimizin görevlilerine kendimizi çok yakın hisseder, onlara saygı ve sevgi duyarız. Ayrıca, onların şehrimizden ayrılırken birer Çorum sevdalısı olması için elimizden geleni de yaparız. Diğer taraftan şehrimizden ayrıldıklarında onları hiçbir zaman unutmayız.

1960’lı yıllarda Çorum’a Vali ve Belediye Başkanı olarak hizmet eden Mehmet Varinli’yi, Vakfımızın (ÇEKVA) kurulmasında büyük katkıları olan Valimiz Mustafa Yıldırım’ı ve öncelikle kültür alanında büyük hizmetleri olan son Valimiz Atıl Üzelgün ile isimlerini tek tek veremediğim valilerimizi Çorumlular ve benim gibi Çorum dışında yaşayan hemşehrilerimiz hiçbir zaman unutmamaktadırlar. Onları yeni tayin edildikleri şehirde gruplar halinde veya kişisel olarak ziyaret etmektedirler. Bu dostlukların doğmasında sayın valilerimizin kıymetli eşlerinin Çorum’un sosyal ve kültürel yaşamında etkin olarak yer almalarının büyük bir katkısı da rol oynamaktadır.

Bizler, sayın valimizin şehrimizdeki devletimizin en büyük temsilcisi olduğunu Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve bakanları temsil ettiğini bilir ve ona göre hareket ederiz. Onun yücelmesinin devletimziin yücelmesine vesile olduğunu gözden ırak tutmayız. Gelen valilerimiz ise bu saygı sevgiyi onurlandırmayı bilmişlerdir.

Sayın Tanju, 1950’li yıllarda unutulmuş ve kalkınma yolunda oldukça geri kalmış kentimiz, devletimizin ve hemşehrilerimizin katkıları ile bu geri kalmışlık çemberini kısmen parçalamış olmasına ve “Anadolu Kaplanları” arasında sayılmasına rağmen arzuladığı kalkınmışlık seviyesine halen ulaşmamıştır. Bu konuda etkin olan bazı olayları aşağıda vermeyi istiyorum;

* Halkımız Çimento Fabrikası’nı satın almayı istemiş ve birkaç dolarlık fark için kendi parasını vererek kurulmasını sağladığı bu kuruluş elinden gitmiştir.

* 1992 yılında çok sayıda üniversite kurulurken bu önemli kuruluş şehrimizden esirgenmiştir.

* Çıkarılan “Olağan Hal Kanunu” ile yanı başımızdaki Yozgat ilgisi olmadığı halde bu kanun kapsamına alınanca Çorum’a gelen ve Çorum’da yapılacak yatırımlar durmuştur.

* Çorum’a 1980’li ve 1990’lı yıllarda getirilen yatırımların bir kısmı bitmiş ve önemli bir kısmı ise başlamış olmasına rağmen halen bitirilememiştir. Üzücü olan son yıllarda Çorum’a önemli yatırımlar da pek getirilememiştir.

Bu nedenleri belediyeleri de kapsayacak şekilde daha da artırmak mümkündür. Eminimki bunların çoğu şu anda tarafınızdan da bilinmektedir. Önemli olan içinde bulunan ekonomik zorluklara rağmen gelecek günlerin biz Çoırumluları sevindirecek karar ve uygulamaları getirmesi ve halkımıza yapılacak yatırımların önünü açmaktır.

Tatilde bulunduğum Ispanya’da M.S.711 ile M.S.1492 yılları arasındaki kurulmuş ve 781 yıl etkin olan Müslüman Endülüs devletinin, kendi içinde birlik ve beraberliği korumayarak Hıristiyan İspanyalılar tarafından nasıl yok edildiğini hepimiz incelemeyiz ve bundan neticeler çıkarmalıyız.

1000 yıla yakın bu topraklarda bağımsızlığını korumuş Türk devletinin sonsuza kadar payidar olabilmesi için birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Sayın Valimiz bu hislerle size hoşgeldiniz diyor ve başarılar diliyoruz. YOLUNUZ AÇIK VE BAŞARILARLA DOLU OLSUN.

Denia-İspanya