ÇEKVA SANATÇILAR KURULTAYI

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) kurulduğu 1995 yılından beri diğer faaliyetleri yanında Çorum’un kültür yaşamına katkı sağlamak amacıyla Çorum’da geleneksel hale gelen aylık “Sanat Dostları” toplantılarını yeni bir boyuta taşımaya karar vermiştir.

Çorum merkezinden yakınen tanıdığımız sanatçıları ve sanat dostlarını ilk defa ilçe ve beldelerden gelecek resimle, müzikle, edebiyat ve diğer sanat dallarıyla ilgilenenleri bir araya getireceğiz.

Sanatçılar ve sanat severler birbirlerimizi kucaklayacağız ve tanışacağız. Geçmişten günümüze kadar ulaşmış birikimlerimizi ortaya koyacağız, onların kayıtlara geçmesini sağlayacağız. Katılanlar kanalıyla şehrimizin her tarafına bu toplantıdaki sanat faaliyetlerimizi duyuracağız. Bu kurultayların gelenekselleştirilerek sürdürülmesini sağlayacağız.

Değerli okuyucularım, 16 Nisan Çarşamba günü saat 10.00’da Çorum Devlet Tiyatrosu Salonu’nda yapılacak Sanatçılar Kurultayı’na sizleri de davet etmek istiyorum. Katılırsanız bize güç verirsiniz.

Toplantının devamında saat 14.00’de Çorum’un yetiştirdiği ve çok kısa bir süre önce kaybettiğimiz değerli gazeteci yazar merhum Mahmut Tunaboylu adına düzenlenen panel yapılacaktır.

Çorum Senatörü Yazar-Şair Abdullah Ercan’ın yöneteceği panelde konuşmacı olarak Mehmet Yolyapar, Şahin Örgel, Şahin Ertürk, Muzaffer Gündoğar, Abdulkadir Ozulu ve Kubilay Olcan katılacaklardır.

*    *    *

Çorum kültürünü yaşatmak, korumak, şirin yöremizin çeşitli sorunlarına çözüm üretmek Çorumlular arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulan ÇEKVA (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) kuruluşundan bu yana kültür ve sanat konularına özel bir ağırlık vermiş, Çorumlu Şairler (Yaz. Abdullah Ercan), Çorum Ağzından Derlemeler (Yaz. Tayyar Kerman) isimli iki kitap yayınlamış ve Çorumevi adıyla bir iletişim dergisi hayata geçirilmiş ve devamlı olarak yayınlanmaktadır.

*    *    *

Kuruluşumuzdan bu yana gençlerimize kültür ve sanatı sevdirebilmek, onların bu dallarda etkin olmalarını sağlayabilmek için Çorum’da resim, fotoğraf ve müzik kursları verilmiştir.

Bilhassa gençlerimizin Güzel Sanatlar Liselerine ve fakültelerine girişde yapılan imtihanlarda başarılı olabilmeleri için bir yıl süreli kurslar açılmıştır. Çorum Güzel SanatlarLisesi’nde ve diğer benzeri liselerde okuyan öğrencilerimizle ve üniversitelerin resim, müzik vesanat dallarında eğitim gören yüksek tahsil gençliğimizle iftihar etmekte ve gurur duymaktayız.

Ayrıca geleneklerimiz, göreneklerimiz, folklorumuz sürekli gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle genç kuşaklarımıza aktarılmaktadır.

*    *    *

ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanı olarak İstanbul’dan gelerek katılacağım bu toplantının başarılı geçmesi ve büyük bir katılımla gerçekleştirilebilmesi için siz Çorumlu hemşehrilerimizin desteğini bekliyorum.

İstanbul