DEVLET YAPILARI VE DEPREM

Bingöl depremi:

Bingöl’de 6.4 büyüklüğündeki deprek 17 saniye sürdü, şu ana kadar 160 kişinin ölümüne ve özellikle devlet yapılarında büyük hasarlar doğmasına neden oldu. Bilhassa üç katlı yatılı devlet okulu onlarca yavrumuza mezar oldu. Bu yazımı yazarken okul enkazındaki 6 öğrenciyi kurtarma çalışmaları sürüyordu. Bu öğrencilerimizi canlı kurtarma umutlarının bazı noktalarda tam çökmeyi önlemesi nedeniyle ranzaların bazı noktalarda tam çökmeyi önlemesi nedeniyle ilk kurtarma faaliyetlerinde 71 öğrencinin sağ çıkarılması toplumumuzu sevindirdi.

Bingöl depreminde asıl facia, merkez 12 kilometre mesafedeki Çeltiksuyu Yatılı İlöğretim Okulu Pansiyonu’nun müteahhidinin eksik malzeme kullanması nedeniyle kağıt gibi çökmesiyle meydana geldi.

*    *    *

Gümrüğü ver ruhsatı al:

Bu başlıklı yazımı Ceyhan döpreminden sonra Çorum Haber Gazetesi’nde 1 ve 4.7.1998 tarihinde yazmıştım. Bu yazılarımda önemli gördüğü hususları aşağıda tekrar bilginize sunuyorum;

* Herkesin bina yapabileceğine inanıyoruz. Hastalanınca doktora gidiyoruz. Bina yaptırırken mühendise ve mimara gitmiyoruz.

* Bina yaptırmadan zemin etüdü yaptırmıyoruz.

* Binaların yapımında daha az demir ve daha az çimento koymayı marifet sayıyoruz.

* İnşaat aşamasında binalar kontrol edilmiyor, dökülen betonun kalitesine bakılmıyor. Tüm inşaat işleri genellikle konunun teknik boyutunu bilmeyenler tarafından yürütülüyor. Betonerme teknik bir kültürü gerektirir. Demiri bağlamayı bilmeyen insnalar tarafından binalar yapılıyor.

* Devlet yapılarının projeleri düzgün mutlaka, demirin, etriyelerin eksik ya da mesafenin tutmadığını göreceklerdir. Kötü müteahhit ile düzgün olmayan kontrol mühendisi birleştiği zaman devlet binasının yaşama şansı pek olmuyor.

* Bina ruhsatlarının alımında “Gümrüğü” vermediğiniz takdirde ruhsat alınması çok zordur.

*    *    *

Al Gülüm Ver Gülüm:

Bugünkü Milliyet Gazetesinden bu başlıklı kısmı değerlendirebilmeniz için aynen aktarıyorum;

“ Bingöl depremi, kamu ihalelerinde kayırmanın boyutlarını ortaya koydu. Onlarca öğrencinin can verdiği binayı yapan Şeref Bozkuş’un ortağı Emin Caf çıktı:

Peki Emin Caf kim?

Bir dönem tüm okul ihalelerini yönlendiren Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü Yatırım ve Tesis Şube Müdürü Kazım Caf’ın kardeşi…

Alınan bilgilere göre, Bingöl’de 9 yatılı ve pansiyonlu ilköğretim Okulu’nun ihale ve yapımından sorumlu olan Kazım Caf hakkındaki usulsüzlük iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanlığısoruşturma başlattı ve hakkında “görevi ihmal” suçundan dava açıldı. Ancak suç tarihleri 23 Nisan 1999’dan (Af tarihi) önce olduğu için dava şartla salıverilme Yasası kapsamına alınarak ertelendi. Bu dönemde İzmir’de görevlendirilen Caf, bir süre sonra emekliye ayrıldı.”

*    *    *

Boşa Konuşma Tedbir Al:

Yazıma son verirken bu ve benzeri felaketleri tekrar tekrar yaşamamız için boşa konuşmayı bir tarafa bırakarak tedbir almamızın gerekliliğini vurgulamayı istiyorum;

* Deprem kaçınılmazdır. Devamlı olarak fay hatlarından, kırılmadan bahsederek halkı korkutmak ve oyalamak yerine sağlam binalar yapmalıyız. Eski yapılarımızın güvenli olmadığını kontrol ettirmeliyiz.

* Binaların yapımında yürürlüğe giren yönetmelikler dikkate alınıyor mu?

* Yapıların kontrolü ve güçlendirilmesi ile depremler hasarsız ve çok az kayıp ile atlatılabilir.

Yetkililer ve Çorumlu hemşehrilerim siz depreme ne kadar hazırlıksınız? Yapılarımızın kontrolü ve güçlendirilmesi konusunda birşeyler yaptınız mı?

Deprem bağıra çağıra gelmez… Önlem al..

İstanbul