KAÇAK MÜTEAHHİTLER

Bingöl depreminde, Çeltiksuyu yatılı ilköğretim okulu yatakhanesi büyük hasar görmüş ve yerle bir olmuştur. 84 öğrenci bir oyuncak veya bir iskambil kağıdı gibi üst üste yığılan betonlar arasında can vermiştir.

Her depremden, her beklenmeyen bina yıkılmasından sonra müteahhitler ortadan yok olur ve kaçarlar. Bu defada Bingöl Başsavcısı, deprem sonucu yıkılan evlerin müteahhitlerinin yakalanması için polise talimat verdi. Ayrıca Binaları yapan müteahhit, kontrolör ve proje sahipleri hakkında soruşturma açan Başsavcı, müteahhitlerin aftan yararlanamayacağını vurguladı.

*    *    *

Bu depremde kaçan Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Okulu müteahhiti olayı 1983 yılında Diyarbakır’da yıkılan “Hicret Apartmanı’ müteahhitinin kaçma olayını hatırlattı.

Meydana gelen bu acı olayda hatırladığıma göre 60’ın üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Diyarbakır Belediyesi hudutları içinde bulunan Bağlar semtinde meydana gelen bu bina yıkılmasından çok katlı kaçak binanın yapılmasına göz yuman adı geçen Belediye sorumlu olmasına ve Bakanlığımla bir ilgisi olmamasına rağmen, Başbakanımızın isteği üzerine olayı incelemek ve gereğini yapmak üzere Diyarbakır’a gitmişdim.

Esas mesleği kasaplık olan müteahhit üç hafta önce evin bodrum katında çatlayan kolonların etrafına demir sararak betonlamış ve kendisine göre önlem aldığana inanmıştı. Binanın yıkılması üzerine ortadan kaybolan müteahhit, benimde yakalanması için ısrarlı olmamın etkisi ile Suriye’ye kaçmak üzere iken Nusaybin’de bir bağ evinde yakalanmıştı.

*    *    *

Yalova depreminde yakalanıp bir müddet sonra serbest bırakılan Veli Göçer gibi Diyarbakır’daki Hicret Apartmanı müteahhidi de serbest kaldı.

Eminim ki Diyarbakır’da da ölenler öldüğü ile kaldı…

Diyarbakır örneğinde olduğu gibi müteahhitlerin genellikle teknik eğitim görmemiş, yanında teknik eleman çalıştırmayan eğitimsiz ve alakasız meslek sahibi olduğu dikkati çekmektedir.

Bingöl gibi bir ilde 1200 müteahhit olduğu basında yer almıştır. Eminim ki diğer illerde de durum farklı değildir. Eline bir kazma bir kürek alan herkes müteahhit olabilir mi? Her önüne gelen müteahhitlik yapabilir mi?

Küçük iş olarak görünün okul, lojman, hastane gibi yapılar, kendilerini yurtdışında ve yurtiçinde başarı ile ispatlamış firmalar tarafından yapılmıyor. Bu tür işler basında bugünlerde sıkcça yer aldığı gibi o ildeki siyasetçi-müteahhit-bürokrat üçlüsü tarafından bir kayırma düzeni ile siyasi ve parasal çıkarlar çerçevesinde yürütülüyor.

*     *    *

Her deprem sonunda tartışılan müteahhitlik müessesi bir an önce mercek altına alınmalıdır. Müteahhit nedir, nasıl olunur, kamu ihaleleri ile ilişkisi ne olmalı gibi sorunlar ele alınmalı, sistem tümüyle sorgulanmalı ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulmalıdır.

İstanbul