GURURLANDIRAN VE COŞTURAN ÖDÜLLER

Bir zamanlar dünya politikasını yönlendiren ülkelerin başında gelen ülkemiz son on yılda giderek etkisini kaybetmiş ve Irak savaşı sonunda ise oldukça yanlıza itilmiştir.

Avrupa ya yüksek tahsil için gittiğim yıllarda elimizi, kolumuzu sallayarak bir ülkeden diğerine geçerken, şimdi neredeyse vize alınmadan hiçbir ülkeye giremiyoruz.

Şahsen Avrupalı ülkelerin ve bilhassa politikacılarının bizlere karşı layık olmadığımız bir tutum içinde olduklarına inanıyorum. Ama son günlerde Avrupa da kazandığımız başarılara bu ülkelerin sağladığı desteği de görünce haksızlık mı yapıyorum diye kendimi de sorguluyorum.

Şimdilik bu tartışmayı bir tarafa birakarak son günlerde hepimizi sevindiren, ulusumuzu coşturan olayları ve ödülleri birlikte değerlendirelim.

*   *   *

Sertab’ın Eurovision Birinciliği

Türkiye 28 yıldan beri katıldığı Eurovision müzik yarışmalarında Sertab Erener’in “Every way That I Can” (Her şeyi yaparım) adlı şarkısı ile değişmesini sağladı. Ülke olarak gururlandık ve belki de ezilmişliğimizi bastırmak için Serteb Erener’i Milli Takım gibi karşılarken “Sertab, sen bizim her şeyimizsin!” diye haykırdık.

Bazı kişilerin ve mihrakların “Bu şarkı bizi temsil etmiyor. Anlamadığım şarkı bizi temsil edemez” şeklindeki beyanlarına rağmen şarkıcımız ve ekibi yılmamış ve başarılı olmuştur.

Bu başarı ile gururlanan herkes tebrik kuyruğuna girerken toplumumuzun hem çağdaş, hem de müslüman olabileceğini de kabul etmiştir.

*   *   *

“Uzak”a Büyük Ödül

Eurovision yarışmasından sonra hepimizi çok sevindiren bir haber “Cannes Film Festivali”nden geldi. Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Uzak” filmi Jüri Büyük Ödülü’nü (ikincilik ödülü) kazandı. Ayrıca bu filmde rol alan bir müddet önce ölen kuzeni Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir “En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri”ni aldılar.

Bu ödüllerin “Uzak” filmine verilmesi yabancı eleştirmenlerin ve yabancı film dağıtımcılarının bir defa daha Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunacak.

Türkiye’de “O Şimdi Asker” filmi 1.5 milyon seyirciye ulaşırken “Uzak” filminin sadece 20 bin seyirci toplayamamış olması üzücüdür. İnsan ister istemez Türkiye’de kültürlü ve eğitimli izleyici sayısı bu kadar az mı diye soruyor.

*   *   *

Orhan Pamuk’a Dublin Edebiyat Ödülü

Uluslararası üst düzey edebiyat ödülü olan “Dublin Edebiyat Ödülü” Orhan Pamuk’a verilmiş olması ülkemizde diğer iki ödül kadar ses getirmemiş olmasına rağmen büyük bir gurur sebebidir. Bu ödülün dünyanın en büyük para ödüllerinden olan 100 bin euroluk “IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü” olduğunu vurgulamak isterim.

Çetin Altan, “Hele hele nüfusunun yüzde doksanının evinde, 20 kitaplık bir rafın bulunmadığı, gazete toplam tirajının ancak 4 milyon dolaylarında olduğu bir ülkede…” açıklamasını yaptıktan sonra “Yeryüzünde kolay mıdır sanıyorsunuz, uluslararası üstdüzey bir edebiyat ödülü olan Dublin Edebiyat Ödülü’nün kendisine layık görüldüğü bir roman yazarı olmak?” diye soruyor.

*   *   *

Bu başarılarla gurur duyarken, bunların bireysel başarılar olduğuna inanıyorum. Önemli olanın toplusal başarımız olduğunu da unutmamalıyız…

İstanbul