RESSAM ALBRECHT DÜRER’İN MADENCİ KARDEŞİ

Bugün bilgisayarıma gelen bir mail, Almanya’nın en tanınmış ressamlarından Albrecht Dürer’in hayatı ve yarattığı bir eseri(tablosu) ile ilgili.

Tanıdığım bu tablonun arkasındaki hikayeyi ben bilmiyordum. Sizler arasında benim gibi bilmeyenler olduğunu düşünerek  ilgi çekici bu bilgileri aşağıda değerlendirmenize sunmak istiyorum.

Dünyanın en tanınmış tablosunun sanat değeri hakkında  bir yorum yapacak konumda olmadığımı düşünüyorum Bu hikayenin  bir defa daha ortaya koyduğu gerçek çok önemli. O da kardeş sevgisinin ne kadar yoğun ve derin olduğudur.

Albrecht Dürer

1471-1528 yılları arasında yasamış bir ressam. 18 çocuklu bir ailenin resimle ilgilenen 2 erkek çocuğundan biri. İki kardeşin de resme karsı olağanüstü bir ilgileri ve yetenekleri varmış. Her ikisi de sanat okuluna gidip büyük bir ressam olma hayali kuruyorlarmış.

Albrecht Dürer

Ancak aile geçimini madencilik yaparak sağlıyor ve karınlarını zor doyurabililiyormuş.  Bu   durum karşısında iki kardeş kendi aralarında kura çekmeye ve kazananın sanat okuluna gitmesine, geride kalanın daha çok çalışıp diğer kardeşi okutması yönünde bir karar almışlar. Albert ve Albrecht arasındaki bu kurada okula giden dönüşte diğer kardeşin okuması için okula gönderecek ve kendisi de madende çalışacakmış.

Kurayı kazanan Albrecht okula gider ve bütün öğretim görevlilerini kendine hayran bırakarak çok büyük basarı elde eder. Okulu birincilikle bitirdiginde yöredeki bütün okullarda ismi bilinmektedir.

Eve büyük bir gururla döner. Ailesi Albrecht onuruna güzel bir yemek verir. Kendini öven konuşmalardan sonra Albrecht söz alır ve kendisine bu başarıları yaşatan kardeşine teşekkür eder. Şimdi sıranın kardeşinde olduğunu ve okumaya göndereceği kardeşi için madende çalışmaktan büyük gurur duyacağını söyler.

“Kardesinin yaniti ise ;”

“İmkansız sevgili kardeşim” şeklindedir. ”Seni okulda okutabilmek için çalistigim senelerde bütün parmaklarım madende defalarca kırıldı. Değil kalem tutmak, senin şerefine şu şarap kadehini bile zor tutuyorum.”

“Kardeşinin durumuna hakikaten üzülen Albrecht; kendisini dünyanın en ünlü ressamları arasına sokan o ellerin, kardeşinin ellerinin resimini çizer.”

Aşağıda göreceğiniz ve bütün dünyanın Praying Hands (Dua eden eller) olarak bildiği, esas ismi Hands (Eller) olan resim Albrecht Dürer’in kardeşininin elleridir.

Praying Hands (Dua eden eller)