DÜNYA YÜZME ŞAMPİYONASI VE ÇORUM

Bu günlerde İspanya’nın Barcelona kentinde Dünya Yüzme Şampiyonası yapılmaktadır.

Ülkemizin de temsil edildiği bu şampiyonanın ilk gününde ilk tura katılan 4 sporcumuzun da elendiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyorum.

Bu spor dalında ülke olarak  durumumuzun hiç de parlak olmadığını ortaya koyan derecelerini sizleri bilgilendirmek için aşağıda veriyorum:

* Bayanlar 50 metre sırtüstünde Derya Erke , 40. sırada

* Bayanlar 200 metre kelebekte ise Gülşah Gülçen 26. sırada kendine yer bulabildi

* Erkekler 100 metre serbestte iki sporcumuz yarıştı. Aytekin Mindan 72. ,Cem Paşaoğlu ise 90. sırada yer alarak elendi.

Barcelona’da özellikle ABD’li ve Avrupalı yüzücülerin  büyük üstünlüğü dikkati çekiyor.

Almanya’da Yüzme

Harb sonunda genelikle bütün tesisleri yıkılmış bulunan Almanya,1960’lı yılların başında politikasının spordaki eksiklikleri konusunu araştırmış ve gerekli önlemleri almıştır.

Almanya, fiziksel eğitim,yığınların sporu,yüksek düzeyde yarışmalar gibi değişik alanların birlikte ve uyumlu biçimde geliştirdiği bir yapıya dayanarak bunu gerçekleştirme yoluna gitmiştir.

Elimdeki bilgiler eski olup 1979 yılına aittir.Almanya’da o tarihte 6500 yüzme havuzu bulunmakta ve katılanları dikkate aldığımızda her 2400 kişiye bir havuz düşmektedir

Almanya’nın gösterdiği çabanın boyutu da düşündürücüdür.1960’lı yılların başında bütünüyle altyapıdan yoksunken,1960 ile1975 arasında bu alana 17 milyar marka yakın bir yatırımda bulunmuştur.

O günden buğüne kadar yapılan yatırımlarla havuz sayısının 25000 bine ulaştığını ve katılan  her 600 kişiye bir havuz düşdüğü tahmin edilebilir.

Türkiye’de Yüzme

Elimde Türkiye ‘ye ait bilgiler ve veriler olmadığı için kesin bir değerlendirme yapma imkanına sahip olmama rağmen ,1979 verilerine göre Avrupa’da o tarihlerde en düşük değerler İtalya,Yunanistan ve İngiltere’de öngörülmüş olup tüm ülke nüfusunu dikkate alarak 50000 kişiye bir havuz olarak belirlenmiştir.

Bu değerler dikkate alındığında ülkemizde yüzme sporu dalında kullanabilecek havuz sayısının yaklaşı 1400 adet olması gerekmektedir.Ben bu sayının ancak  200 civarında olduğunu tahmin ediyorum.

Eğer yetkililer bana kesin değerleri gönderirlerse bu yazımı yeniden gözden geçirir ve sizin bilginize sunarım.

Çorum’da Yüzme

Şehrimizde yüzme bilenlerin ve yüzme sporuna gönül verenlerin sayısının çok çok düşük olduğuna inanıyorum.

Çorum’da mevcut spor kulüblerin bünyesinde yüzme branşının olup olmadığını da bilmiyorum…

Yukarıda açıkladığım Avrupa’nın 1979 yılındaki en düşük kıstası olan 50000 nüfusa 1 yüzme havuzu gerekliliğini esas aldığımızda Çorum’da en az 12 yüzme havuzu bulunmalı idi…

Halbuki Çorum da yüzme sporuna açık hiç bir yüzme havuzu bulunmamaktadır.

Çorum’da 1990’lı yıllarda inşaatına başlanmış ‘’Kapalı Yüzme Havuzu’’ yıllarca bitirilememiş ve bu yılda ödenek verilmediği için program dan çıkarılmıştır.

Sonuç

Bu durumda Barcelona’da yapılan Dünya Yüzme Şampiyonası’nda yüzücülerimizin yaşadığı hezimet bizleri şaşırtmamalıdır.

Ülkemizde de’’HERKES İÇİN,HER KESİME VE HER YERDE SPOR’’ biçiminde uygulama geliştirilmelidir.

‘’Çorum Kapalı Yüzme Havuzu’’ bir an önce bitirilmeli ve nice benzeri tesisler ülkemizin her tarafında kurulmalıdır.

İstanbul, 25 Temmuz 2003