KIRMIZI ÇİZGİLER – ÇUVAL VE KELEPÇE

Hafta sonu ülke olarak yaşadığımız şoku kolay kolay atlatamıyacağımızdan eminim. Doat bildiğimiz ve 50 yilden beri NATO’da yan yana hizmet verdiğimiz Amerikan askerlerince Irak’ın Süleymaniye kentinde 1997’den beri Barzani ve Talabani istekleri doğrultusunda ve Amerika’nın bilgisi dahilinde görevlendirilmiş bulunan Türk özel askeri timinin, düşman kuvvetlerine yapılan bir baskın yöntemi ile tutuklanmaları başlarına çuval geçirilerek ve kelepçelenerek ilk önce Kerkük’e ve daha sonra da Bağdat’a götürülmelerinin hepimiz derin şokunu yaşıyoruz.

Her ne kadar şu anda askerlerimiz serbest bırakılmış olsalar da bu olayın yarattığı olumsuzluklar iki ülke arasındaki ilişkileri, tezkerenin reddedildiği günden daha da kötü konuma getirmiştir.

Münferit bir olay değil

Askerlerimize reva görülen bu olay münferit, kişisel bir olay olarak görülemez. Dost bir ülkenin askenlerini 60 saat tutuklamaya tek başına Kürt dostu olarak bilinen Albay William Mayville’nin emirleri yetmez. Olayın arkasında Pentagon’un (Amerikan emirleri yetmez. Olayın arkasında Pertagon’un (Amerikan Savunma Bakanlığı) eli ve emri olmadığı düşünülemez.

1 Mart tezkeresinin reddedildiğinden beri Pentagon yetkilileri devamlı olarak Türk ordusunu ve onun komutanlarını suçlamaktadırlar. Onlar ve diğer batı ülkeleri son zamanlarda Cumhuriyeti kuran bu orduyu yıpratmak ve etkisizleştirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Bu olayda da askerler gereken adımları hemen atmışlar ve Florida’da ABD Irak Merkez Karargahı Komutanı Tommy Frankı ile yeni Komutan Lübnan asıllı ABD’li Ebu Ziyad arasında yapılacak görev devir teslim törenine  bu gaye için ABD’de bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Lolon’un katılmamasını ve bu ana karargahtaki iki irtibat subayının geri çekilmesini karara bağlamışlardır.

Kürt Bağımsızlığı

Irak’da her geçen gün sayısız askeri gerille faaliyetlerig sonucunda öldürelen ve Vietnam benzeri sorunlar yaşayan Amerika, Kürtleri en yakın müttefiki ve destekçisi olarak görmektedir. Bu nedenle Kürt bağımsızlığı fikrine sempati ile bakmaktadır.

Kerkük, Musal’a ve genelde Kuzey Irak’a sahip olmayı isteyen Kürtler, burada bulunan Türk özel timlerini bağımsızlık yolunu engelleyecek bir kuruluş olarak görmektedirler.

Kerkük Valisi’ne Türklerin suikast yapacakları haberi  bu gayeye ulaşmak için Kürtlerin uydurduğu ve senaryosunu yazdığı bir oyundur.

Kırmızı Çizgiler

Irak’da yaşayan Türkmenlerin geleceğini garantiye almak, Bağımsız bir Kürt Devletinin kurulmasını engellemek ve Kuzey Irak’da PKK/Kadek militanlarının konuşlanmasını engellemek için konulmuş kırmızı çizgiler, tezkerenin reddedilmesinden sonra ne yazık kı askıda kaldı. Amerika ile birlikte Irak’a girmeyen bir Türkiye’nin bu çizgilerle israrlı olması mümkün olamadı… Hatta bu durum Türkiye’nin Irak politikasını değiştirmesine neden oldu…

Çuval sokulan Türk askerinin onuru, yalnız serbest bıraktırılmakla sağlanamaz. Türk milleti, Amerika’nın ne yapacağını ve nasıl özür dileyeceğini merakla beklemektedir…

İstanbul