ÜNİVERSİTE SINAVLARI VE ÇORUM

Bugünlerde sayıları bir buçuk milyona yaklaşan genç ÖSS neticelerini öğrendi. Bazıları sevinirken bazıları üzüldü. Kazananlar nasıl tercih yapacaklarını düşünüyorlar.

Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 451 bin 811 adaydan 1 milyon 171 bin 719’u dört puan türünden en az birinden 160 ve daha fazla puan alarak sınavı kazandı. Bu adaylardan 888 bin 647 aday ise 185 ve üstü puan alarak dört yıllık bir okul tercih etme hakkını elde etti.

Dört yıllık okullara yaklaşık 200 bin, iki yıllık önlisans (meslek) okullarına 210 bin öğrenci alınacağına göre bu sene de sınavı kazanan öğrencilerden 760 bini açıkta kalacak. Bu gençlerin büyük bir çoğunluğu gelecek yıl şansını denemek için dershanelerin yolunu tutacak…

ÇORUM’UN DURUMU

Dört puan türünde Kırşehir, Antalya, Konya, Ankara, Mersin genel olarak ilk üç sırada yer alırken şehrimiz,

Sözel’de 6’ncı

Eşit Ağırlık’ta 15’nci

Sayısal’da 30’ncı olmuştur.

Bu sene elde edilen netice geçen seneki sıralamadan biraz daha düşük olmuştur. Ortaya çıkan düşüş çok dramatik olmamasına rağmen dikkat çekicidir.

Çorum’da imtihana girenlerden il birincileri olan Sefa Kabakulak sayısal’da Türkiye 69’ncusu, Hakan Çınar Eşit Ağırlık’ta Türkiye 70’ncisi, Hakan Çınar sözel’de Türkiye 129’ncusu olmuşlardır. Kendilerini candan kutluyorum.

Bu puan türlerinde ilk üçe giren diğer yavrularımız ise, Ali Onur Karalı, Gamze Tatar, Utku Meşhur’dur. Onları da başarı dileyerek kutluyorum.

Bu başarıda önemli payları olan ailelerini, öğretmenlerini ve Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi’nin yönetici ve öğretmenleri başta olmak üzere Milli Eğitim camiasını da ayrıca kutluyorum. ÇEKVA Başkanı olarak her zaman yanlarında olacağımızı bilmelerini de istiyorum.

TÜRKİYE’DE DURUM

Günümüzde eğitim ve öğrenme faaliyetleri evde, okulda, işyerinde ve mümkün olan her yerde ve her fırsatta birbirinin içine girerek, bütünleşerek devam eden bir süreçtir. Onun için uzun vadeli tasarlanmalıdır. Türkiye eğitime gerekli önceliği verememiştir. Öğretmenlik mesleği çaresizlik içinde yapılan bir mesleğe dönüşmüştür.

Bunun neticesinde orta öğretim kurumları zayıflamış ve öğrencileri istenen seviyede eğitemez duruma gelmiştir. ÖSS imtihanlarında 26 bin öğrencinin hiç bir soruya yanıt vermeyerek sıfır almaları bu başarısızlığın bir göstergesidir.

Üniversite kapılarına bu kadar genç getirilmemeli, kalkınmış ülkelerde olduğu gibi meslek liselerine ve oradan sonra mesleklerinde çalışmaları sağlanmalıdır. Diğer bir ifade ile orta öğretim yönlendirici olmalıdır. Üniversite alanındaki yetersizliğimizi bilerek biran önce üniversitelerin açılmasını sağlamalıyız.

İstanbul