TATİLDEN SONRA ÇORUM’A BAKIŞ (2)

Saat Kulesi resterasyonu

Beşiktaş Muhafızı hemşehrimiz Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 yılında yaptırılan Çorum Saat Kulesi, şehrimizin en önemli simgelerinden birisi olup korunması gereken eserlerin başında gelmektedir.

1982 yılında Vakıflar Genel Müdürü olan hemşehrimiz emekli general Galip Yiğitgüden ile yaptığımız işbirliği sonucunda Saat Kulesi, Ulu Cami gibi birçok yapıtlar tamir ettirilmişti.

Milletvekillerimiz konuya sahip çıkmalı ve bu tarihi yapının biran önce tamir ve bakımını yaptırmak için gerekli kararları Ankara’da çıkarttırmalıdırlar.

*    *    *

Gölünyazı (Eymir Gölü) Koruma Projesi

Sayın Valimiz Erhan Tanju’nun girişimleri ile önemli bir sulak alan olan Gölünyazı, gölde yetişen kamışların kesimi, tarımsal amaçlı su çekilmesi ve bilinçsizce sürdürülen avlanmalar nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmakta iken Mayıs ayında koruma altına alınmıştır.

Doğal güzellikleri korumak ve gelecek nesillere bırakmak hepimizin görevi olmalıdır. Sayın Valimizin Gölünyazı’yı korunması gereken “Özel Sulak Alan” yapma çalışmaları desteklenmelidir.

*    *    *

Çevre Vakfı Fidanlığı kapatılıyor

Çorum, Orta Anadolu’nun oldukça yeşillikten yoksun bir bölgesinde yer almaktadır.

Son elli yılda rahmetli Baha Bey’in başlattığı ağaçlandırmarı tüm belediye başkanlarımızca ve valilerimizce artan bir etkinlikle yürütülmüştür.

Sayın Valimiz Erhan Tanju’nun Çevre Vakfı’nın imkanlarının sıkıtlılığı nedeniyle fidanlığın elden çıkarıldığı yönündeki açıklamalarını bir zorunluluğun ifadesi olarak kabul etsek dahi, Çorum’un yeşillenmesi için heryıl ihtiyaç duyulan bir kaç milyonluk fidanı kim Çorumlulara verecek diye sormadan edemiyoruz.

Sayın Valimizin bu konuya bir çözüm bulmasını istiyorum.

*    *    *

Küçük Sanayi asfaltlandı

Küçük Sanayi Sitesi’ni ben evladım gibi değerlendiririm. 1968 yılında bugünkü yerini alan kooperatif uzun yıllar inşaatına başlayamamıştı. 1982 yılında Bakan olur olmaz soruna sahip çıktım ve kısa zamanda altyapısının temelini atarak sitenin inşaatının balamasını sağladım.

Uzun yıllardan beri Genel Kurul toplantılarına katılamasamda, tüm gelişmeleri izliyorum. Burada üretim yapanların evlatları gelecek Çorum’un fabrikatörleri olacaktır.

Belediye Başkanımız Turan Atlamaz’a sağladığı bu destek için teşekkür etmeyi istiyorum.

*    *    *

Acı Kayıplarımız

Tüm kaybettiğimiz hemşehrilerimize Tanrı’dan rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu dileklerimi yakinen tanıdığım Tümer Akyüz’e, Dr.Ali Emiroğlu’na, Mahmut Özdemir’e ve merhum Abidin Solmaz’ın ailesine ayrıca sunuyorum.

İstanbul