YÜKSEKÖĞRETİME YERLEŞTİRME

Yükseköğretime yerleştirme neticelerini, öğrenciler ve aileleri bir aya yakın bir zamandan beri merak ve heyecanla bekliyorlardı.

Cumartesi günü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)Başkanı Prof.Dr.Savaş Küçükyavuz’un verdiği bilgiye göre, tercih yapan toplam 796 bin 200 adaydan, üniversitelerin lisans programlarına 181 bin 193, önlisans programlarına 541, sınavsız geçiş önlisans programlarına da 1298 bin 764 olmak üzere, toplam 311 bin 498 aday yerleştirildi. Ancak yanlız 4000 civarında öğrenci birinci tercih ettiği yere girdi. Ayrıca 200 bin civarında öğrenci Açık Öğretime (AÖF) yerleştirildi.

*    *    *

Bu olumsuzluklar yerleştirme de olumsuz olarak dikkati çeken bazı hususlar şunlardır:

-ÖSS’yi kazanan adaylardan yüzde 44.3 tercih formunu doldurmadı bile…

-Okul birincilerinden 2 bin 157’si açıkta kaldı…

-Yerleştirmede en başarısız adaylar lise son sınıf öğrencileri oldu. Lise son sınıf düzeyindeki 562 bin 976 adaydan ancak 164 bin 397’si lisans, önlisans ve AÖF’ye yerleştirilebildi…

-Meslek Lisesi mezunlarının lisans programlarına yerleşme oranlarının düşüklüğü dikkati çekti…

*    *    *

Başarı oranı

İllere göre başarı sıralaması incelendiğinde Türkiye’nin ekonomik gelişme durumuna paralellik gösterdiği görülmektedir.

Gelişmiş Batı bölgesinde en büyük başarı sağlanırken (Antalya 1. ve sınavı kazanan yüzde 15.69) gelişmekte olan Orta Anadolu Bölgesi’nde (Çorum 36. ve sınıvı kazanan yüzde 11.89) ve geri kalmış Doğu Anadolu Bölgesi’nde (Ardahan 81. ve sınavı kazanan yüzde 5.87) başarı oranının düştüğü izlendi.

Buradan görüldüğü illerin kalkınmışlığı ve zenginliği başarıda etkili oluyor.

İmtihanlarda Fen ve Anadolu Liselerinin çok başarılı olduğu dikkati çekmektedir.

Öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler Bilkent, Boğaziçi ve ODTÜ olmuştur. Çorum’un başarılı öğrencileri, Sefa Kabakulak Bilkent Elektrik ve Elektronik Fakültesini, Hakan Çınar Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni seçmiştir.

*    *    *

Eğitim seviyesi

Türkiye’nin eğitim standartları dünya standartlarıyla boy ölçüşemeyecek durumdadır. Dünya ülkeleriyle Türkiye’deki verileri karşılaştırdığımızda eğitim sisteminin ne durumda olduğu açıkça görülmektedir.

Ülkelerin GSMH’den eğitime

ayırdığı pay (yüzde)

Türkiye                       2.2

Danimarka                  8.2

ABD                           7.1

Fransa             6.1

Japonya                      5.1

GSMH=Gayrı Safi Milli Hasıla (Türkiye’de bu değer yaklaşık 2000 milyar dolar)

Türkiye’de ilk okula başlayan 92 kişiden 70’i üniversiteye devam edememektedir.

*    *    *

Türkiye “İnsanı Gelişme Raporu”nda açıklandığı gibi 175 ülke arasında 85. sıradan 96. sıraya düşmüştür. Komşumuz Yunanistan bizden 57 sıra yukarıda bulunmaktadır.

Türkiye eğitime önem vermek ve radikal kanular almak zorundadır. Halkımız da okul yapımına, eğitime katkıda bulunarak ülkemizin 21. yüzyılda layık olduğu seviyeye gelmesini sağlamalıdır.

İstanbul, 25 Ağustos 2003