BODRUM NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Yaz tatilimle ilgili yazılarıma son vermeden önce Milliyet gazetesi yazarlarının Bodrum’u nasıl değerlendirdiklerini bilginize sunmayı istiyorum.

*    *    *

Ali Rıza Kardüz ismini kullanarak Milliyet’in hafta sonu ekinde yazan Güngör Uras’ın yazısına bakalım:

‘’Sosyete plajları ve sosyete lokantaları bu yıl’’hem Bodrum’u rezil etti hem kendileri rezil oldu.’’

‘’Sosyete’’ ne demek?’’Sosyete lokantası’’ ne demek? ve’’Sosyete plajı’’ ne demek?

Sırasıyla anlatayım…

‘’Sosyete’’, Batı ülkelerinde’’seçkinler topluluğuna’’ verilen isimdir. Sosyetede paranın ötesinde,köklü bir aile yapısı,gelenek-görenek,kültür,saygınlık vardır.Sosyete davranışı ile,yaşamı ile halka örnek olur.Sosyete genelde kendi içine kapalı yaşar.Dışarı çıktığında belli çizginin üzerindeki yerlere gider. Her gün sokakta dolanmaz.

Bizde ise ‘’sosyete’’,’’gecelik ama seviyeli beraberlikleriyle ün salan’’ mankenler,onlara para yediren,nereden para bulduğu belli olmayanlardır. Geceleri ‘’eller havada’’ göbek atıp gündüzleri’’uyuyanlar’’dır. Tabii ki bu ülkede böyle insanlar da olacak…Tabii ki,onlar da istedikleri gibi yaşayacak…Ama onlar ülkenin ‘’sosyetesi’’ değil.’’Görmek ve görünmek için yaşayan,görmek ve görünmek için para harcayan,tek değer yargıları medyada daha çok yer almak olan,daha çok ‘seviyeli birliktelik’ten hoşlanan ve sayıları on bini geçmeyen hanımlar ve beyler.’’

Bizim bu ’’Sosyete Turko’’ kadromuz için açılan eğlence yerlerine’’sosyete lokantası’’,’’sosyete meyhanesi’’ ve de’’sosyete plajı deniliyor. Bu tür’’Meyhane Turko’’,’’Lokanta TURKO’’ ve’’Plaj Turko’’ lar maalesef bir yıl yaşayabiliyor…Bunlar bir yerde batıyor. Bir başka yerde çıkıyor…

Bu yıl Bodrum’da çok sayıda ‘’Plaj Turko’’, ‘’Meyhane Turko’’ ve ‘’Lokanta Turko’’ açıldı… Bunların tamamı da battı…(Biri batmadı diyorlar ise inanmmayınız.)

Bunlar rezil oldu ama Bodrum’u da rezil etti…Bodrum’un havası bozuldu… İnsanlar Bodrum’u sadece bu’’Plaj Turko’’ların,’’Lokanta Turko’’ların ve ‘’Meyhane Turko’’ların bulunduğu bir eğlence şehri ğibi görmeye başladı. Bütün bunların üzerine bir de ekonomideki çöküntüye bağlı olarak orta gelir grubunun harcamalarını kısmasını ekleyin. Bodrum’u Bodrum yapan eski mekanların ne duruma düştüğünü anlarsınız.’’

*    *    *

Yazımı çok uzatmamak için,’’ Milliyet Yazarları Türkiye’yle Buluşuyor’’ kısmında Derya Sazak’ın değerlendirmesinde rastladığım önemli başlıkları sizlere aktararak devam etmeyi istiyorum.

– Bodrum ‘televole’ yorgunu düşmüş!

-Mankenler ve şarkıcılar gidince, halkımızın ekran başındaki’tele tatil’ yeri Türkbükü madenci kasabasına dönmüş.

-Denizler yelkencilere,kıyılar da sitelerdeki emeklilere kalmış.

-Dışarıdan bakılınca ‘sorunsuz’ gözüken Bodrum’da yaşam eskisi kadar huzurlu değil.Orman yangınları,arıtma sorunları,çarpık yapılaşma,gürültü kirliliği turizmin geleceğini tehdit ediyor.Bodrum’da deniz hızla kirleniyor.

*    *    *

Değerli okuyucularım,genelde alıntılar yaparak size sunduğum bu yazım eminim ki’’Sosyete nedir?’’  ve’’televole nedir?’’konularında ve ‘’Bodrum’un geleceği’’ hususunda sizleri düşünmeye ve değerlendirmeye yönlendirecektir.

İstanbul