SÜREYYA AYHAN’A TEBRİKLER YA DİĞERLERİ?

Paris’te yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metre finaline hepimizin ve herkesin fovorisi olarak önde başlayan Süreyya Ayhan yarışın son metrelerinde aynı hızını sürdüremedi ve Dünya ikincisi oldu.

Biz atletimizle gurur duymalıyız. Dünya Şampiyonasında bir ilki başararak ülkemize gümüş madalya getirdi. Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazandığı maçları ve Kore’de Dünya Üçüncüsü olduğumuz yarışmalardan sonra televizyonun karşısında Süreyya Ayhan’ın üç koşusunuda kaçırmadım.

Dünya Atletizm Şampiyonası tarihinde kürsüye çıkan ilk Türk atleti ünvanını kazanan Süreyya Ayhan’ı bizlere bu heyecanı tattırdığı ve gurur duymamızı sağladığı için teşekkür ediyor kendisini ve antrenörü Yücel Kop’u tebrik ediyorum.

*    *    *

Vivet Kaneti’nin yazdığı ve kendisine ithaf ettiği “Koş Süreyya Koş!” isimli kitabında Çankırı’nın bir köyünden çıkan ailesinin ve öğretmenlerinin desteği ile adım adım ilerleyen atletimiz Maraş Spor Yüksek Okulu’nda dikkati çekmiştir. Antrenör Yücel Kop’un büyük desteği ile başarılarını daha da artırmış ve 1500 metrede Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanarak kendisini dünyaya kabul ettirmiştir.

*    *    *

Ülkemizde eminimki daha nice Süreyya Ayhanlar var. Onları gün ışığına çıkarmakta ne kadar başarılıyız?

Bilindiği gibi atletizm sporun özüdür. Halkımız ve spor kulüpleri atletizmle futbol ölçülerinde ilgilenmiyor…

Başarıya susamış ülkemizin insanlarının hislerine Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tercüman olmuş ve katkıda bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yarış sonrası telefonla Süreyya Ayhan’ı aradı ve “Elde ettiğiniz başarıdan büyük mutluluk duydum. 1500 metrede Avrupa Şampiyonluğu’nun ardından Dünya ikincisi de olmanız, ulusumuzu gururlandırmıştır” dedi.

Tüm programlarını değiştirerek Süreyya Ayhan’ın final koşusunu izlemek için Fransa’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, “O yenilmedi ikinci oldu. Ben Süreyya’nın şampiyon olduğuna inanıyorum. Sürayya çıtayı yükseğe koydu. 2004 olimpiyatlarından atletizmin ana vatanı Yunanistan’dan şampiyonlukla döneceğine inanıyorum. Şahsım, hükümet ve vatandaşlarım adına onu tebrik ediyorum ve tüm ekibe teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

*    *    *

Hepimizin Süreyya Ayhan’ın başarısı ile gurur duyduğumuz bu günlerde onunla gururlanan devletimizin iki büyüğüne soruyorum?

“Diğerleri nerede?”

Onların cevaplarını beklerken ben düşüncelerimizi ortaya koymaya çalışacağım:

Diğerlerinin önemli bir kısmı okuma imkanı bulamıyor veya okutulmuyor…

Diğerinin önemli bir kısmına spor yapma imkanı verilmiyor veya “Beden Eğitimi” derslerine rapor alınarak sokulmuyor.

Diğerlerinin önemli bir kısmı dört duvar arkasında tutuluyor veya herhangibir şekilde spor yapan kız arkadaşlarından tecrit ediliyor.

İstanbul