ÇORUM’UN TANITIMI (1)

Ankara’ya lise dönemimde çok defa gitmeme ve 1968’den beri burada zaman zaman yaşamama rağmen “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” ni ilk defa geçen hafta Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nce tertiplenen “2. Ulusal Çevre Kirliliği Kontrolü Sempozyumu” nun sosyal programı çerçevesinde gezdim.

Bu müzeyi gezerken mihmandarın Anadolu’da yaşayan kavimler ve onların medeniyetleri hakkında verdikleri bilgiler ile gördüğüm eserler beni çok etkiledi.

Çorum vee civarının tarkihdeki önemli yerinin tanıtımının, şehrimizin geleceği bakımından ne kadar gerekli olduğunu düşünmeden edemedim.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’NDE

Bu Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güney doğu kıyısında, eskiden Atpazarı olarak isimlendirilen semtte, 1881 yılında smeydana gelen yangından sonra terkedilen iki Osmanlı yapısında yer almaktadır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Hanı’dır.

Atatürk’ün Hititler’in bir Türk kavimi olduğunu düşünmesi ve bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek, diğer bilgilerdeki Hitit eserleri de Ankara’da bu Müze de toplanmış ve 1943 yılından itibaren kademeli olarak ziyarete açılmıştır.

Çorum hudutları içinde yer alan bu müzeler Alacahöyük, Boğazkale ve Şapinuva’dan getirilen Hatti ve Hitit dönemlerine ait sayısız eser bulunmaktadır.

ÇORUM MÜZESİ

Hattilerin ve Hititlerin yaşadığı bölgenin merkezi olan Çorum’da açılan müzemizin tanıtımı için Ankara’da ziyaret ettiğim Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tanıtım yapılmalı ve gelen turistlerin kullanımı için Çorum Müzesi ile ilgili kitap ve broşür bulundurulmalıdır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesini gelenlerden özellikle Almanların ve Japonların ilimizdeki ören yerlerini ziyaret ettiklerini öğrendim. Bu nedenle bu iki ülkede Çorum’un ve Çorum Müzesi’nin tanıtımına ağırlık verilmelidir.

Mihmandarın Çorum’la

ilgili tesbitleri

Grup halinde gezdiğimiz için mihmandarla sohbetim kısıtlı oldu. Bu arada kendisine ait tesbitlerden olumsuz olanları dikkate alınması için aşağıda veriyorum:

* çorum bölgesinin bir kapadokya olabilmesi için önemli yatırımlar yapılmalı ve tanıtım seferberliği sağlanmalıdır.

* Turistlerin kaldığı oteller Turizm Bakanlığınca aldıkları değerlendirme ve yıldız seviyesine uygun ve bakımlı olmalıdır. Bu durumda turistlerin bölgede gecelemeleri sağlanacaktır. Şu anda gündüz Çorum ve civarında geçirilmekte ve Kapadokya’da gecelenmektedir.

* Yollar, bilhassa toplantı yolları ve tüm güzergah bir turistik bölgeye yakışır hale getirilmelidir.

*Tuvaletler inşa edilmeli ve bakımlı olmalıdır.

* Çorum’da bulunan medeniyetleri tanıtan kitap, broşur ve özellikle nitelikli turistik eşyalar ve semboller sunulmaladır.

*    *    *

Tanıtım ile ilgili olarak daha yazacaklarım var… Bu arada size de bir sorum var? Çorum müzesini, Alacahöyük, Boğazkale ve Şapinuva’yı gezdiniz mi?

(İstanbul, 26 Ekim 2003)

Leave a Comment.