ÖĞRETMENEVLERİ VE ÇORUM

Öğretmenevlerinin hükümetce satılacağı haberi açıklandığında emin olun çok hem de pek çok üzülmüştüm. Konuyu bugün yarın ele alayım derken zaman geçti. Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çekil’in, Başbakan’ın talimatı üzerine öğrtetmenevlerinin satışından vazgeçtiği şeklindeki açıklamasını “Aklın Yolu Birdir” diyerek önemli bir yanlışlıktan geri dönüş olarak dinledim. Her neyse hatadan dönmek büyük bir fazilettir.

*    *    *

Çalışuku Öğretmen Feride

Reşat Nuri’nin Çalıkuşu romanının Feridesi gibi binlerce genç bayan öğretmen Anadolu’nun en ücra köşelerinde görev yapmaya koştuklarında çekinmeden ve korkmadan kalabildikleri yer öğretmenevleridir. Öğretmenevleri yalnız Feride’lerin değil tüm öğretmenlerin sımsıcak yuvasıdır. Onlara gittikleri her yarde hoşgeldiniz diyen öğretmenleri vardır.

Milliyet yazarı Abbas Güçlü bu konuda;

“Öğretmenevleri 12 Eylül’ün hayata geçirdiği ender güzelliklerden birisi. Öğretmenler Günü de onların eseri. Onlar önayak oldu, öğretmenler sahip çıktı ve bugünlere gelindi.

Halen 621 öğretmenevi, 201 öğretmen lokali ve 10 eğitim merkezi bulunuyor. 20 bine yakın yatak kapasiteliri var.

Devletin sağladığı cüzi olanakların yanı sıra öğretmen maaşlarından kesilen aidatlarla ayakta duruyorlar.” şeklinde bir değerlendirme yapmaktadır.

“12 Eylül’ün hayata geçirdiği ender güzelliklerinden birisi” ifadesi benim için tartışmaya açıkdır. Tarihçiler bunu daha iyi değerlendireceklerdir. Yazımın konusu da bu değildir.

*    *    *

Çorum Öğretmenevi

Çorum’da acilen bir öğretmenevi yapılması yolundaki o zamanki Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam memnuniyetle kabul etti ve birlikte Çorum’a geldik.

Yaptığımız incelemelerde Albayrak İlkokulu’nun hemen öğretmenevi haline dönüştürülmesini ve Aşağı Ilıca yolundaki arsaya Albayrak İlkokulu’nun kullanımı için acilen bir bina yapılmasını kararlaştırdık.

Yeni binanın temelinin atılmasıyla verilen kararın gerçekleşme yolunda olduğunu gören Albayrak İlkokulu Aile Birliği’nin, “Albayrak İlkokulu’nun bir geçmişi olduğu, buradan başka bir yere taşınmayacağı” şeklinde itirazı üzerine yeni arayışlar gündeme geldi.

O zamanki Belediye Başkanı Dr. Turhan Kılıçcıoğlu’nun parkın karşısındaki Belediye’ye ait alanı yeni öğretmenevi yeri olarak belirlemesi ve tahsisi ile sorun çözüldü ve binanın temeli atıldı.

Neticede Albayrak İlkokulu yerinde kaldı, Ilıca Bağı yolunda temeli atılan binada da “Çorum Anadolu Lisesi” açıldı. Böylece o zaman Çorumlu olarak “bir taşla iki kuş” vurduk.

*    *    *

Türkiye zenginleşmedikce, öğretmen maaşı ile bir otelde kalamadıkça, güvenilir ve emniyetli oteller ve pansiyonlar ülkenin her tarafında sağlamadıkca öğretmenevlerine ihtiyaç olacaktır.

Bilhassa gelişmekte olan yerleşimlerde ve kentlerde öğretmenevleri medeniyete açılan kapılardır. Onlar da olmazsa ne kalınacak bir otel ne yemek yenilecek bir lokanta bulabilirsiniz. Buna güzel bir örnek AKP İskilip Teşkilatı yönetici ve üyelerinin İskilip Öğretmenevi’nde iftar yemeği vermesidir. Bir diğer örnek birkaç yıl önce ÇEKVA’nın Çorum’a getirdiği Çorumlu bilimadamlarının da Çorum Öğretmenevi’nde misafir etmiş olmalarıdır.

Ata’nın açtığı yolda yürüyecek Türk gençliğini yetiştirecek öğretmenevlerimize bu Öğretmenler Gününde saygılarımı sunuyor ve onların da daha nice hizmetlere ve desteklere layık olduklarını bir defa daha ifade ediyorum.

Antalya

Abbas Güçlü, “Öğretmenevleri satılmayacakmış…” Milliyet, 25.11.2003