ERZURUM’DA NELER YAPTIM?

Altı gün kaldığım Erzurum’da tahmin ettiğiniz kadar tarihi yerlerini gezmeye Erzurum Su Kanal İderesi’ndeki yoğun çalışmamdan dolayı pek fırsat bulamadım. Buna rağmen belirli izlenimlerim oldu. İşte onları bu son yazımda sizlere aktaracağım.

*     *     *

Değerlenen eski Erzurum Evleri

Şehrin merkezinde yıkılmak üzere olan bir kaç ev bir müteşebbis tarafından satın alınmış (birleştirilmiş) ve yenilenerek insanların eski Türk evlerinde olduğu gibi rahat oturabilecekleri bir duruma getirilmiş. Ayakkabıların çıkarılarak girildiği bu yer sedirler, minderler, kilimler ve daha nice bize ait eşya ile donatılacak, çok özel bir hava verilmiş .

Pazar günü uçaktan indikten sonra arkadaşımla bu güzel yere gittik, minderler üzerinde oturarak yer sofrasında çok lezzetli yöresel yemekleri yedik. Zamanın nasıl geçtiğini hissetmedik. Semaverle getirilen çayları birbiri ardına içtik.

Erzurum’da 40 bin üniversite öğrencisi ve 25 bin askerin bulunması bu gibi yerlerin oldukça dolu olmasını sağlıyor. Darısı Çorum’un başına…

*     *     *

Erzurum’un meşhur hediyelik eşyası

Çorum denince nasıl leblebi akla geliyorsa Erzurum’da da “Oltu Taşı işleri” akla gelmektedir. Son gün akşam üstü arkadaşımla birlikte bugün tarihi Taşhan olarak isimlendirilen Rüstem Paşa Bedestenine gittik. İki katlı inşa edilen yapıda siyah Oltu Taşlarının işlenmesi ile oluşturulan çok güzel gümüş hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar yer almaktadır. Burası İstanbul’daki Kapalıçarşının küçük bir şeklidir denebilir.

Buradan çok sayıda hediye alırken, acaba Çorum’da “Hitit işleri”nin satıldığı böyle özel bir yer oluşturamaz mıyız diye düşündüm.

*     *     *

Yenişehir toplu konutları

Ülkemizde toplu konut uygulamalarını yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği yerlerin başında Erzurum’un Yenişehir bölgesi gelmektedir.

Temellerini attığım ve Erzurum’da inşaat mevsiminin kısa oluşu nedeniyle özel olarak desteklediğim toplu konutların bitmiş olması ve bu bölgenin en güzel yerleşim yeri haline gelmesinden dolayı otomobil ile gezerken gurur duydum ve sevindim.

Aynı zamanda Çorum’un 1 nolu Gecekondu Bölgesinde ve diğer yerlerinde toplu konutları başlattığımı da düşünmeden edemedim.

*     *     *

Cumhuriyet Caddesinde yürüyüş

Bir nedenle bankaya uğramam gerektiğinden şehrin en önemli caddesinde yürümek fırsatı buldum. Burası Erzurumluların ve misafirlerin dolaştığı bizim Gazi Caddemizi andıran bir yer. En güzel mağazalar, lokantalar, kahveler ve eğlence yerleri burada yer alıyor.

Bu cadde de yürürken bankanın yerini sorduğum ve kollarına girdiğim gençler Yozgatlı ve Eğitim Fakültesi öğrencisi çıktı. Kendileriyle uzun bir süre yürüdüm ve sohbet ettim. Sekiz öğrenci birlikte bir evde kalıyorlar ve ayda 140 milyonla eğitimlerini sürdürüyorlar.

*     *     *

Beşinci defa geldiğim Erzurum’dan karlı bir günde güzel hatıralarla ayrıldım. İnşallah Allah tekrar görmemi nasip eder.

İstanbul, 23 Aralık 2003