YENİ YILA GİRERKEN

Bugünlerde dünyanın her tarafında insanlar yeni bir yıla girmenin hazırlığı içinde… Zengin ülkelerin insanları (%19) 11 Eylül’den beri dünyayı saran terör korkusu dışında seyahat ederek, eğlenerek yarınlarının daha da güzel olacağının bilinciyle yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, fakir ülkelerin insanları (%81) açlık bin bir sıkıntı içinde ve yarınlarının daha da kötü olacağı korkusu içinde yeni bir yıla girmeye hazırlanıyorlar.

Türkiye’ye baktığımızda 2001 ve 2002 krizlerinin geride kaldığı, tek parti çoğunluğuna dayanan hükümetin sağlanan dengenin bozulmaması için büyük bir gayret gösterdiği, alınan tüm önlemlere rağmen fakirin ve işsizin durumunda pek fazla olumulu bir değişme olmadığı, siyasi kutuplaşmanın arttığı bir ortamda yeni bir yıla giriyoruz. İstanbul’da patlayan bombalar, Türkiye’nin dış dünyadaki görünümünü çok olumsuz etkiledi. İnşallah yaz aylarına kadar bunlar unutulur… Yoksa vay turizmin başına geleceklere… 2004’e Türkiye, ülke için çok önemli üç konu; Kıbrıs, Avrupa Birliği ve Kuzey Irak ile yeni yıla girecek.

*    *    *

Eminim ki, sizler de benim gibi ailenizle birlikte yeni yılı evinizde kutlayacaksınız ve gireceksiniz. Televizyonun evlerimize girmediği yıllarda evlerimizin tek eğlencesi olan radyoların çaldığı güzel eserleri dinler, tombala oynar eğlenirdik. Hazırlanan çeşit çeşit yemekleri yer, alınan kuruyemişlerle ve çay ile geceyarısı olmasını beklerdik. Saat 24.00 olduğunda, yeni bir yıla ailece mutlu ve beraberlek içinde girmemizi kutlar, yeni yılın daha da güzel günleri getirmesini isterdik.

Nasıl da geçti, nice seneler… Annemizyok, babamız yok… Hepsini yıllar içinde kaybettik… Ama, hayat devam ediyor… Bu noktada, en önemlisinin, sağlık ve mutluluk olduğunu bilmek ve biz kalanların geçmişte yaşadıklarımızı ve bunları bizlere sağlayanları unutmadan birbirimize sarılarak ve birbirimiz severek daha nice yılllara kavuşmamız.

*    *    *

Bugünlerde gazeteler seyehat ilanları ve yılbaşı haberleri ile dolu… Bunlardan birisi şu an önümde, “2004’ün gelişi dünyanın dörtbir yanında eğlencelerle kutlanıyor.” başlığını taşıyor.

Bunlardan benim de gittiğim ve gördüğüm yerlerle ilgili Milliyet Gazetesi’nde yer alan haberleri sizlere aktarmak istiyorum.

Yılbaşı gecesi evimizde oturacak olsak bile, bu yerleri birlikte gezip görelim.

OH! CHAMPS-ELYSEES! Paris’te yılbaşı her zaman keyiflidir, her zaman eğlencelidir. Sokaklardaki çılğın şovlar, Eyfer Kulesi’de, Seine Nehri kenarında ve eğlencenin asıl mekanı Champs Elysees’de sabaha kadar sürecek.

TRAFALGAR SQUARE’DE ÇILGIN PARTİ, yılbaşında Londra denince herkesin aklına Trafalga Square’deki partiler gelir onbinlerce turistin ve İngilizin buluştuğu meydanda yeni yılın ilk ışıklarına kadar müzik çalacak…

ROMANTİK BİR GECE, her sene yaptığı sokak partileri ile meşhir olan Roma’nın bu seneki partisi “The Mercati Generdi” de olacak. Gece boyunca DJ’lerin eşliğinde eğlenceler olacak ve havayi fişekler patlayacak…

New York! New York! New York’ta yeni yıl gecesi herkes Time Square’deki sokak partisine katılır. Şarkıcılar gelir ve sokaklar şenlik havasına bürünür. Sokaklarda karlar altında dans ederek yeni yıla girmenin zevki başka olur.

*    *    *

Son yıllarda bazı çevrelerce yeni yıl kutlamaları insanlarımıza bir Hristiyan kutlaması olarak anlatılmaya başlandı. Böyle bir şeyin doğru olmadığı dini çevrelerce ve yetkili ağızlarca duyurulmasına rağmen insanlarımız bu anlatımın etkisinden kendisini kurtaramadı…

Beni için 31 Aralık’ın diğer günlerden bir farkı yoktu. Ama koskoca bir yılın bittiği ve yeni bir yılın başladığı gündür. Böyle bir günde her yeni başlanğıcın beni ümitlendirdiği ve sevindirdiği gibi “Yeni bir yıla girmek” benim için önemlidir.

Sizlere ve ve ailenize mutlu, sağlıklı ve neşe dolu bir yıl diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

2004 yılı ülkemizin gelişmesini sağlasın.

İstanbul