GÜRCİSTAN VE YENİ DEVLET BAŞKANI

Yeni devlet başkanı

İyi ilişkiler içinde olduğumuz komşumuz Gürcistan’da 2 Kasım 2003 tarihinde yapılan seçimlere hile karıştırıldığı iddia edilerek, muhalefet tarafından yapılan protesto gösterileri sonucunda Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, istifa etmek zorunda kaldı. Bu istifa ile bir iç savaş önlendi. Yıkılan Sovyet Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığını da yapmış olan  “Kafkas tilkisi olarak adlandırılan Şevardnadze,  Sovyetlerin çözülmesinin ardından Devlet Başkanlığı koltuğuna oturdu ve 1992, 1995 ve 2000 yıllarında yapılan seçimlerden galip olarak çıktı.

Bu pazar günü ülkemizi Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın temsil ettiği 6 devlet temsilcisinin ( Türkiye, ABD, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, Ermenistan) davet edildiği bir törenle Ocak ayında yapılan seçimlerde ezici bir çoğunlukla seçilen ve yukarıda bahsedilen gösterileri organize eden muhalefet lideri Mihail Şaakasvili, yeni Devlet Başkanı olarak yemin etti ve göreve başladı.

Doğu komşumuzun yeni devlet başkanına tarihinin en zor günlerini yaşıyan ve halkının yarısından fazlasının “fakirlik  haddi” nin altında ( iş bulanlar 45-50 milyon liraya çalışıyor, emekliler 10 milyona razı oluyor) bulunduğu 5 milyon nüfusla Gürcistan’ı yoksulluktan kurtarması dileğiyle başarılar diliyorum.

*   *   *

Gürcistan’ın sorunları

Karadeniz kıyısındaki küçük ama siyasi önemi büyük olan Gürcistan’da, ABD ve Rusya söz sahibi olmak için yıllardır mücadelelerini sürdürdüler. ABD’de eğitim gören Şaakarvili’nin Devlet Başkanı seçilmesiyle Batı yanlısı bir irade başa geçmiş oldu. Yeni lider, Rusya’yı ve onun desteklediği, bağımsızlık elde etmeye çalışan, Abhazya, Acaristan ve Güney Osetya yöneticelerini dikkate olmak zorunda olacaktır.

Şevardnadze’nin istifasını verdiği günlerde acele Moskova’ya giden Acarya lideri Aslan Abaşidze, Güney Osetya lideri Edvard Kokaiti ve Abhazya Başbakanı Raul Hacimba Tiflis’teki yeni gelişmelere göre tutumlarını ayarlayacaklardır. Şevardnadze’nin devrilmesinin ardından Abhazya, “Biz zaten bağımsızız” derken, Acarya Tiflis’le bağını koparmış, Güney Osetya  Rusya ile birleşme arzusunu dile getirmiştir.

*   *   *

Gürcistanın önemi

Türkiye açısından stratejik önemi olan Gürcistan üzerinden Bakü-Ceyhan petrol boru hattı geçtiği gibi Azerbaycan’a ve Orta Asya’ya ulaşılmaktadır.

2005 yılında faaliyete geçmesi beklenen ve günde 1 milyon varil ham petrol taşıyacak olan petrol boru hattının, Gürcistan’ın bölgedeki jeo politik önemini artıracağını, Rusyanın ise  etkisini azaltıp, enerji konusundaki çıkarlarına zarar verdiği belirtilmektedir.

Buna ilaveten Gürcistan topraklarından geçen “Şahdeniz doğalgaz projeside ülkemiz için stratejik öneme sahiptir. Yunanistan ve İtalya üzerinden Asya gazı Avrupa’ya ulaştırılacaktır.

*   *   *

Ahıska Türkleri

Yeni seçilen Gürcistan Devlet Başkanı Şaakasvili’den benim en büyük istirhamım, 1944 yılında Stalin tarafından Orta Asya’ya sürgün edilmiş bulunan “Ahıskalıların” doğdukları ve atalarının yaşadığı topraklarına geri dönmelerini sağlamasıdır. Ahıskaya geri dönecekler, Türkiye ile Gürcistan arasındaki mevcut dostluğun dahada artmasına önem ve katkıda bulunacaklardır.

İstanbul

Milliyet, Radikal, Yeni Şafak gazetelerinden faydalanılmıştır.