NECATİ ARIKAN VE VASİYETİ

Sizlerin büyük bir çoğunluğunuzun kendinizi tanıdığınızı tahmin etmiyorum.

Kendisini, İstanbul Sanayi Odası’nın Çevre komisyonlarında birlikte çalışırken yıllarca önce tanımıştım. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İn. Yük. Müh. olarak mezun olan sayın Arıkan ömrünün tamamını Koç Holding’in ve sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi için harcadı.

Kendisi bir kaç yıl önce Çorum’da yapılan ve benim de katıldığım bir panele konuşmacı olarak eşi ile birlikte gelmişti. Tam bir saraylı gibi hareket eden Necati Arıkan bulunduğu ortamda saygınlık yaratan, iyi yetişmiş bir beyefendi idi.

Koç Holdingi’in 60 yaş emeklilik geleneği nedeniyle 2 yıl önce Koç’tan ayrılan Arıkan’a hizmet verebilmek için bir danışma kurmuştu. 2003 yılında yakalandığı akciğer kanseri ile mücadele eden arıkan, sigara içenleri bu hastalıktan koruyabilmek için “Dumansız Hayat” kampanyası başlatmıştı. Bu çerçevede aşağıdaki okuyacağınız mektubu 3 bin kişiye göndermişti.

Lütfen bu mektubu dikkatle okuyunuz!

Dostlarım sigarayı şimdiden bırakın

Ben 63 yaşındayım. Geçen yıl acı bir olay geçirdim. Sigarayı 8 yıl önce bırakmama rağmen geçmişte içtiğim sigaraların bedelini çok ağır bir şekilde ödedim. Allah’a şükür bu problemi anlatmamın sebebi sigarayı bırakmış ve bu hastalığı erken safhasında yakalamış olmamdı. Ayrıca şu da söylemeliyim ki, bu işin tedavisi için bir servet harcadım.

Ben geriye dönüp baktığımda, yani zaman tünelinden geriye gittiğimde sizler de kendimi görüyorum. Bir zamanlar ben de yaptığım işlerle heyecanlıydım ve sigara içerdim. Keyifle içerdim. Düşünmezdim sigaranın ilerde benim başıma neler açacağını. Sonra bir vesileyle bıraktım. İyi ki de bırakmışım… Şimdi gençsiniz, 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlardasınız. Hayat çok uzun ileride neler olabileceğini tahmin etmiyorsunuz. Düşünün ki ilerde bir gün bir sağlık sorunu hissettiniz Doktora gittiniz. Doktor sizi kontrol etti ve şikayetinizle ilgili

bir şey bulamadı ve dedi ki, “Ben başka şeylerden şüpheleniyorum. Şu testleri derinleştirelim. Bir de tomografi çekelim”, Tomografi çekildi.

Bir gün sonra sizi aradılar.

Bazı sorunlar var, gelin

görüşelim dediler. Gittiniz ve acı gerçeği yüzünüze söylediler.

Dediler ki biz burada hapis olma ihtimali yüksek bir tümör görüyoruz. “Sigara içiyor muydunuz?” diye sordular. O acılı anda geçmişe dönüp pişman olmanın hiç bir faydası olmuyor. Biyopsi de yaptılar ve biyopsi sonuçları geldi. Acı sonuç daha da acı oldu. Artık kesinleşmişti. Şimdi ne yapacaktınız? Ben yeterince yaşadım. Dostlarım, böyle bir olayla karşılaşmamanız için sigarayı şimdiden bırakmanızın yararlı olacağını düşünüyorum…”

27 Şubat 2004