YUNANİSTAN’DA SEÇİM

Komşumuz, Yunanistan’daki seçimler hepimizi yakınen ilgilendirdi. Batı dostu ve Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’daki gelişmeler, Türkiye’yi ve ülkemizin politikasını da etkilemektedir.

Şimdiye kadar yapılan tüm seçimlerde Türkiye , olumsuz konuşmaların odağında iken, bu seçimlerde neredeyse Türkiye’nin adı hiç geçmedi veya ilk defa ilişkileri hangi parti daha geliştirir şeklinde oluştu. Her iki parti lideride kendilerinin, ülkemizle olan ilişkilerini Kıbrıs, Avrupa Birliği, Ege ve Batı Trakya sorunları  daha iyileştireceğini iddia ettiler.

*    *    *

Seçim Sonuçları:

Bu sabah haberlerini de dinleyerek bu yazımı yazıyorum. Kesin olmayan sonuçlara göre,

Kostas Karamanlis’in Başkanlığını yaptığı sağ eğimli Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 46’sını alarak 166 milletvekili kazanırken, Yorgo Papandreu’nun Başkanlığını yaptığı sol eğilimli PASOK Partisi oyların yüzde 40’ını alarak 117 milletvekilini meclise sokabilecektir. Yüzde 5.04’lük bir oy alan Komunist Partisi’nin 11 sandalye ile temsil edileceği meclise bu civarda oy alan ve yüzde 3 olan barajı Sol Koalisyon aşabilirse 6 milletvekili sokacak. 300 sandalyeli meclise Gümülcine’den Ahmet İlhan tek Türk olarak girdi.

PASOK’un YDP karşısında başarısız olmasının nedeni 23 yıldan beri iktidarda kalması ve yıpranması yanında yolsuzluk, pahalılık ve işsizlik gibi hususlar olmuştur. PASOK döneminin Yunanistan Avrupa Birliği yolunda emin adımlarla yürüdü, Euro kullanan 11 Avrupa ülkesinden birisi oldu, büyük ekonomik ve sosyal adımlar attı.

PASOK’un böyle büyük bir farkla kaybetmesinde Yunan tarihinde ve yaşamında önemli rol oynayan Kilise’nin Papandreu’ya karşı cephe almasının ve gizli bildiriler yayınlamasının önemli tesiri oldu. Kilise’nin böyle bir hesaplaşmaya girmesinin iki ana nedeni bulunmaktadır. Kilise’nin mallarına el konulması ve kimliklerden din hanesinin çıkarılması. Ayrıca Türkiye ile yakınlaşması da aleyhine kullanıldı.

*    *    *

Hanedanlar arası savaş

Papandreu ve Karamanlis… Yunan siyasi yaşamında 50 yıla yakın bir süredir hakim olan veya rol oynayan hanedanının mensubu bulunmaktadırlar.

Seçimi kazanan Karamanlis’in amcası Konstantin Karamanlis Başbakanlık yapmış, Kıbrıs’ın kurulmasını sağlayan Londra ve Zurich antlaşmalarını Adnan Menderes ile birlikte imzalamış bir kimsedir. Yunanistan’da askeri idare başa gelince Paris’e gitmiş ve 1974 Kıbrıs olayları sonunda askeri idarenin yıkılmasıyla birlikte ülkesine dönmüş ve tekrar Başbakan olmuştur. Daha sonra iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Karamanlis, Yunan tarihinde yer alan önemli bir isimdir. Karamanlis ismi de soylarının Karamanlı oluşundan gelmektedir.

Seçimi kaybeden Papandreu’nun dedesi Yorgo ve babası Andrees Yunanistan’da uzun süreler başbakanlık yapmışlardır. Sıkandallara karışan ve sağlık durumu bozulan babası Andrees’ın yerini Kostas Simitis’in alması için açık destek veren Papandreu 1999’da Dışişleri Bakanı oldu ve dedesi ve basanının karşı olduğu Türkiye ile ilişkileri düzeltti ve geliştirdi.

Baba Papandreu ve amca Karamanlis zamanında partiler arasında derin ideolojik bir uçurum varken, bu seçimde iki partide birbirine oldukça yakın siyasal çizgide bir kampanya yürüttüler.

*    *    *

Türk-Yunan yakınlaşması

İki liderde bu seçimlerde “Türkiye ile ilişkileri en iyi ben geliştiririm” vaadiyle oy istediler. Bu nedenle Papandreu ile başlayan yakınlaşma sürecinin Karamanlis başbakanlığında da gelişerek sürmesi beklenmektedir. Geçen yıl AKP’nin kongresine katılan Karamanlis bu konudaki olumlu niyetlerini Başbakan Tayyip Erdoğan’a anlatmıştı. Bu görüşmeden sonra AB’de Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakmayan Hıristiyan Demokratları ikna misyonunu üstlendi.

*    *    *

Liderlerin bakışı

Karamanlis, Türkiye ile ilişkilerine bakış açısını, “Erdoğan hükümeti Türk-Yunan ilişkileri için fırsat penceresidir. Karşımızda güvenilir bir ortak var” diyerek dile getirdi.

Başbakan Erdoğan ise seçimlerden 2 gün önce Karamanlis’i arayarak iyi şanslar dilemiş ve “pazartesi yine konuşuruz” demişti.

Yakın iki komşu arasında sorunların çözülmesi her iki ülkenin çıkarınadır. Benzeri sorunları, geçmişte yaşayan Almanya ve Fransa, şimdi kol kola girmiş, AB’nin lokomotifliğini üstlenmiş ve dünyanın en kalkınmış 7 ülkesi arasında yerlerini almışlardır. Darısı Türkiye ile Yunanistan’ın başına…

İstanbul