AVNİ ÇELİK’İN KONFERANSI (1)

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) bu ay yapılan yemekli burs dağıtım toplantısında konuşmacı olarak değerli iş adamı hemşehrimiz ve ÇEKVA kurucu üyesi Avni Çelik katıldı.

İstanbul’da yaşayan Çorumlu hemşehrilerimize, aramızdan sivrilmiş ve belirli yerlere gelmiş Çorumluları tanıtmak ve aynı zamanda kendilerinin girişimlerini ve birikimlerini burs verdiğimiz gene öğrencilerimize aktarmak düşüncesi ile hareket eden Vakfımızın bu kararının ne kadar doğru ve yerinde olduğunu her toplantıda artan yüksek sayıdaki katılımdan görmekteyiz.

Bu toplantıda Ankara’da Çorumluları bir araya getiren ve bir kaç ay önce İstanbula tayin olan hemşehrimiz ve Vali Yardımcısı Murat Yıldırım’ı aramızda görmekten hepimiz büyük bir kıvanç duyduk.

Kendisi İnşaat mühendisi alan Avni Çelik, aynı zamanda Sinpaş Yapı Endüstri ve Ticaret A.Ş.’nin de sahibi olduğundan Türkiye’de Konut İhtiyacı Çözüm Yolları ve Tecrübelerm” başlıklı bir konferans vermesini kendisinden istirham etmiştim.

Değerli hemşehrimiz bir saati aşan etkileyici konferansında bizlere anlattıklarının hepsini bu yazıma sığdırabileceğimden ve kendisinin sunduğu coşku içinde sizlere aktarabileceğimden şüphem var! Belki bir kaç yazıya sığdırabileceğim…

*     *     *

Hayat hikayesi

Kendi söylediklerini aynen sizlere aktarıyorum;

“Çorum’un Alaca İlçesinde 1950 yılında doğdum. Babam esnaf ve annem ev kadını idi. İki erkek bir kız kardeştik. Ben en büyükleri idim.

Babam evimizin önündeki kuru derenin karşısında bulunan taşları kardeşimle bana tezkere ile bahçemize taşıtırdı. Hepsini taşıdığımızda onları tekrar karşı tarafa yerlerine taşımamızı istediğinde çok şaşırmıştık. Nedenini sorduğumuzda insanın hayata hazırlanması için bunu yaptırdığı söylemişti. Bunu hiç bir zaman unutmadım. İnsanın boşdurmamasının ve çalışmasının ne kadar gerekli olduğunu babamın bu hareketi bana her zaman hatırlattı…

1963 yılında babam öldüğünde bize 1600TL (yaklaşık 175 dolar) bıraktı. O zaman en büyük kardeş olarak ne yapmam gerektiğini düşündüm… Bir şeyler yapmam gerekti… hemen Çorum Lisesi’nden ayrıldım. Bir an önce hayata atılabilmek ve bir meslek öğrenebilmek için Sanat Okulu’na gittim. O zaman tornacı olacaktım ve Çorum’daki yegane sanayi kuruluşu olan Çimento Fabrikasına girecektim. Hayallerim arasında yükselip Çimento Fabrikasına müdür olmakta vardı…

Asfaltı 14 yaşında Çorum’a gelince, denizi de ilk defa 18 yaşında gördüm.

Erkek Sanatı bitirince İstanbul’da Yıldız Mühendisliği ve Ankara’da Erkek Tekniği kazandım. Gündüz devam mecburiyeti olduğundan hep çalışıp hem de okuyabilmek için bugünki Gazi Üniversitesi’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin İnşaat Bölümü’nün gece kısmına kaydımı yaptırdım.

Bir aliminyum doğrama fabrikasında çalışmaya başladım. İlk işim poliyester kapı tokmağı dökmekti. Bir süre çalıştıktan sonra fabrikadan ayrıldım. Aldığım bir arsa üzerine ev yapıp satacaktım olmadı… Arsayı 10000 TL’ya sattım… O parayı kaptırdım.

Muhakkak bir şeyler yapmayı istiyordum. Ayvalık da parasını 6 ay sonra ödemek üzere 900.000TL’ye bir arsa aldım. O zaman 10000TL’lik avansı bile zor ödedim. Radyoya ilan verdim ayda 1000 TL ödeyerek 60 ay ödeme şartı ile kısa sürede 154 ev sattım… Bunun devamı geldi.. 30 yıldır konut üretiyoruz.” dedi.

Bu kadar yoğun işlerin yanında sosyal boyutlu çalışmalara ve hobilerine zaman ayırdığını ve en büyük zevkinin, “yelkencilik” olduğunu da belirtti. 750 öğrenciye burs veren bir Vakfın genel sekreteri olduğunu şahsen 109 öğrenciye burs verdiği ve ayrıca ÇEKVA’ya da burs tahsis ettiğini açıkladı.

*     *     *

Avni Çelik’in kuruluşları

Bu bilgileri elimdeki Sinpaş ve Grup şirketleri tarafından yayınlanan “1974’ten bugüne 30 Yıl” başlıklı yayından faydalanarak özetlemeyi istiyorum.

YAPI GRUBU:

SİNPAŞ Yapı Endüstri ve Tic. A.Ş., yüksek yaşam standartlarına yönelik konut üretimi yapmaktadır.

PRODEK A.Ş. Mekan Tasarımı Proje Dekorasyon Ürünleri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. modüler sabit mobilya üretimi ve yapı dekorasyonu hizmeti vermektedir.

SİNPAŞ HAZIR BETON A.Ş. Kemerburgaz ve Ümraniye’deki tesislerinde günde 1000m3 üretim kapasitesine sahip tesisleri TSE beton normlarına uygun loboratuvar kontrolü ile faaliyet göstermektedir.

ENDÜSTRİ GRUBU

SARANİT Granit Seramik Sanayi A.Ş., zamanla kırılmayan, bozulmayan uzun ömürlü bir malzeme arayışı, teknolojinin de evrimi ile granit seramikleri ortaya çıkarmıştır. Türkiye’nin ilk granit seramik fabrikası olan Seranit, üstün dayanıklılık ve kalite standatlarıyla granit seramikte mükemmeli arayanlar için vazgeçilmez bir marka olmuştur. 102.000 m2’lik bir alan üzerinde kurulu ve 60.000 m2’lik kapalı alanı olan fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 2 milyon 500 bin metrekare olup 28 ülkeye ihraç edilmektedir.

YAPIMEK Yapı Mekanik ve Otomasyon End. Tic. A.Ş. konut ve iş merkezi asansörleri endüstriyel asansörler ve yürüyen merdivenler üretmektedir.

MİKRON-S Mikronize Mineral Endüstri A.Ş. kağıt PVC, boya ilaç ve tekstil dahil bir çok sektörde kullanılan kalsit maddenin, bilyeli değirmenlerde mikronize edilmesiyle elde edilen mikronize kalsiti Niğde de üretmektedir.

YAPITAŞ Yapı Agrega Maden Endüstrisi Tesisleri, İstanbul Kemerburgaz’da 2500 dönümlük bir alanda beton tesislerine agrega ve filler (taş kumu) hammeddesi üretmektedir.

HİZMET GRUBU

KENTSEL Hizmetler Yapı ve İşletme San. Tic. A.Ş. kentsel hizmetler, profesyonel site yöneticiliği ve gayrimenkul ekspertiz değerlendirme hizmeti vermektedir.

*    *    *

Sıfırdan başlayan hemşehrilerimiz kuruluşlarında yaklaşık 7000 kişiyi istihdam etmektedir. Tüm Türkiye Koç’ları, Sabancı’ları müteşebbis ve girişimci olarak tanımaktadır. Ben de sizlere Çorum’dan çıkan girişimci hemşehrimizi tanıtmayı istedim.

anlattıklarını sizlere aktarmaya devam edeceğim.

İstanbul