SAKIP SABANCI’NIN HATIRLATTIKLARI

Değerli halk adamı Sakıp Ağa’nın erken kaybının toplumumuzu nasıl etkilediğini dün yaşanan cenaze töreni ve halkın büyük katılımı en iyi şekilde ortaya koydu.

Sakıp Ağa giderken geriye çok sayıda eser bıraktı. Benim için bunların başında eğitime katkıları gelir. Türkiye’nin 55 yerle=im merkezinde sayısı 118’i aşan okul, öğrenci yurdu, kültür merkezleri, spor ve sağlık merkezleri kurdu. Binlerce öğrenciye burslarla (22 bin) destekleyen Sakıp Sabancı Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu benim hazırladığım “Sabancı Üniversitesi’nin kurulmasına öncülük yaptı.

Sakıp Sabancı, bana ve eminim ki hepimize misyonumuz ve vizyonumuz olmasını hatırlatacak bir tutum da oldu ve yaşadı.

*     *     *

Hayır yapınız

Her fırsatta “İnsan bu dünyaya çıplak gelip, çıplak gider. Mal mülk zenginliği bu dünya da kalır. İnsan ahirete ruh zenginliği ile gider. İşte vakıf dediğimiz müessese, bizim müslüman Türk inancımıza göre malımızın bir kısmını Allah’a yani asıl sahibine vererek muhtaç olanların hizmetine gönül rızasıyla sunmaktır” diyerek herkesi hayır işlerine teşvik etti.

*     *     *

Aile içi evliliğin kötü etkileri

Sakıp-Türkan Sabancı (teyze çocukları) çiftinin 1970 yılında bir oğulları oldu. Metin adı verilen bu çocuk da ablası Dilek gibi spastik felçliydi. Sabancı, bir röportajında, “Aile içi evliliklerin çocuklar üzerinde ne denli kötü etkileri olabileceğini ilk o zaman anladık” demişti.

Sakıp Sabancı’ya bir söyleşisinde “Bunca zenginliğiniz var. Her halde mutlu bir insan olmalısınız?” şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap, içinin nasıl yandığını ortaya koyuyordu: “Türkiye’nin en iyi otomobillerini ben üretiyorum oğlum bu otomobillerimden birini bile kullanamıyor.”

Sabancı, Spastik Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyonu merkezleri kurdu. Özürlü öğrencilere burslar da verdi.

*     *     *

Kişileri yaşarken onurlandırın

Prof.Dr. Siyami Evsek, Prof.Dr. Fahrettin Kerim Gökay, Mümtaz Zeytinoğlu, İdil Biret, Suna Kan, Leyla Gençer, Cemal Reşit Rey, Hayati Tabanlıoğlu, Münir Nurettin Selçuk, Burhan Felek, Yaşar Doğu, Celal Atik, Adnan Kahveci gibi iş, tıp, sanat ve spor dünyasının önde gelen kişilerinin henüz hayattayken büstlerini yaptırdı.

*     *     *

Üretiniz

38 yıllık Sabancı Holdingi başkanlığı döneminde Türkiye’nin en büyük iki grubundan biri haline getirdi. 4 ktaya yayılmış 16 fabrikası 74 şirketi 11,6 milyar dolarlık cirosuyla 39 bin çalışanıyla dünyanın en büyük sanayicilerinden biri oldu.

Yaptıklarıyla ve söylemiyle ekonomiye damgasını vurdu. Üretimi ve sanayiciliği övdü. Hayat felsefesini ve söylemini “üretim, üretim, yine üretim” üzerinde kurdu.

*     *     *

Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim.

İstanbul, 13 Nisan 2004

Gazetelerden faydalanılarak derlenmiştir.